Záměr nemá významný vliv na životní prostředí. Vyplývá to ze závěrů, které v úterý zveřejnilo ministerstvo životního prostředí. Těžaři se tak snaží získat zbytky uhlí. Hlubinná těžba je však výrazně dražší než povrchová.

Od února Severní energetická a.s. dobývá uhlí z bočních svahů lomu ČSA na Mostecku pomocí hloubení systému chodeb. Metoda je k životnímu prostředí šetrnější než povrchová těžba a souhlasí s ní i ekologové. Při této technologii se však vytěží podle odhadu odborníků zhruba 20 procent uhlí.

Ministerstvo životního prostředí nyní posuzovalo záměr změnit metodu na tzv. stěnování, které je založeno na ražbě tunelů, v nichž pak dobývací stroj odebírá uhlí. Tímto způsobem se může vytěžit až 80 procent uhlí. Předpokládaná výše těžby z bočních svahů lomu ČSA je podle zveřejněného záměru až 400 000 tun za rok.

Hlubinná těžba neovlivní životnost lomu ČSA, která je omezena usnesením vlády o těžebních limitech z roku 1991. Povrchová těžba by tak měla skončit v roce 2022. Na boční svahy lomu ČSA se přesouvá část horníků z dolu Centrum, kde letos těžba končí.

O prolomení limitů bude v nejbližší době rozhodovat vláda. Podle posledního vyjádření ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) by v červenci mohlo být jasné, zda budou limity zachovány. Ve hře jsou čtyři varianty. Vedle jejich úplného prolomení, úplného zachování nebo uvolnění pouze v dole Bílina, kde těží Severočeské doly, se politici zabývají také variantou posunutí limitů v Bílině a částečně i v dole ČSA. Právě tuto variantu, která by znamenala zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně, podporuje Mládek.