"V meziročním poklesu těžby o 2,1 milionu tun se projevil nevýrazný růst ekonomiky zemí ve střední Evropě a hlavně rekordně teplá zima," uvádí se zprávě. Podíl společnost na produkci hnědého uhlí v ČR byl loni 57 procent.

Tržby z prodeje uhlí firmě klesly o 1,442 miliardy na 9,529 miliardy korun. Teplá zima mohla podle zprávy představenstva za pokles poptávky po tříděném uhlí. Zisk po zdanění činil 1,892 miliardy korun, což představuje meziroční pokles o 754 milionů. "Nižší tržby i nižší zisk, stejně jako i ostatních energetických firem, ovlivnila nižší cena silové elektřiny v Evropě," řekl mluvčí společnosti Vladimír Budinský.

Severočeské doly zaměstnávaly ke konci roku 2899 pracovníků, v dceřiných společnostech skupiny pracovalo dalších 2266 lidí. Skupina SD vlastní Severočeské doly a tři velké dceřiné společnosti, dohromady má téměř 5000 zaměstnanců. Stoprocentním vlastníkem je akciová společnost ČEZ.

Průměrný výdělek v SD je podle mluvčího kolem 30.000 korun. "Průměrný výdělek je však víceméně hypotetické číslo. Důležitější je medián, tedy výdělek, který má každý druhý zaměstnanec. Medián v SD je prakticky stejný, jako je průměrný výdělek v ČR," popsal mluvčí. Průměrná mzda v Česku za celý loňský rok činila 25.686 Kč, medián mezd byl 21.629 korun. Při kolektivním vyjednávání na letošní rok se vedení s odbory dohodlo na nulovém nárůstu platů.

Severočeské doly těží uhlí v lomu Bílina a Tušimice. "Při předpokládaných postupech se bude na dole Tušimice do hraničních linií těžit asi do roku 2029 a na dole Bílina do roku 2030," uvedl Budinský. O prolomení nebo zachování současných limitů těžby v dole Bílina a lomu ČSA, kde těží Severní energetická, by měla v nejbližší době rozhodovat vláda.