Jsou tu ale i další rozdíly: jak vyplývá ze zprávy o bydlení Ministerstva pro místní rozvoj ČR, relativně vysoký je stále i podíl lidí, kteří obývají nájemní byty žije v nich 19,9 procenta domácností.

Ne že by nebyly i země s vyšším podílem, ale ve srovnatelných zemích střední Evropy je to všude méně. V Polsku asi devatenáct, v Maďarsku deset a na Slovensku necelých deset procent. Trend bydlet ve vlastním je stále výraznější i v Česku.

30 TISÍC BYTŮ ROČNĚ

Důvodů může být patrně více, ale jisté je, že roli sehrávají nízké úrokové sazby hypoték, jakož i státní podpora bydlení, včetně financování prostřednictvím stavebního spoření.

Navštivte srovnání hypoték a zjistěte, kde vám dají nejlevnější

V posledních letech se staví ročně průměrně asi třicet tisíc bytů, další desetitisíce se modernizují.

Po útlumu potvrzují růst zájmu o nové byty i developeři a o opětovné nastartování programů sociálního bydlení se pokoušejí rovněž obce. V Praze je pak jistou zvláštností, že na odbyt jdou i dražší objekty.

„Zájemci už přitom zdaleka nejsou jen cizinci. Můžu to ilustrovat na příkladu druhé etapy projektu rezidence Sacre Coeur, kde asi 60 procent bydlících tvoří čeští občané," říká Luboš Králíček, manažer společnosti Satpo, která se zabývá výstavbou a prodejem dražších nemovitostí. Těm se ještě donedávna dařilo i v Karlových Varech.

BYT JAKO INVESTICE

Hypotéky na sto procent ceny nemovitosti jsou nyní k dispozici s úrokovou sazbou od 2,3 procenta.

Jinými slovy, pro toho, kdo si může dovolit koupit byt ne kvůli bezprostřední potřebě, ale kvůli příštímu výdělku, je teď příhodná doba. Takových zájemců však není mnoho, podle údajů hypotečních bank jen tři ze sta. Byt lze pronajímat s výnosem pět až deset procent ročně.