Jak koruna posiluje?
Ve čtvrtek prolomila hranici 23,30 koruny za euro, což je nejvíce od roku 2008. Jedním z důvodů rekordního posílení jsou náznaky důležitých centrálních bank jako americké Fed a Evropské centrální banky, že se blíží zmírnění jejich měnové politiky.

Proč je koruna nyní tak silná?
Koruně také pomáhá zlepšení nálady na světových trzích. Po zimě, kterou také Česko zvládlo navzdory ukončení dodávek plynu z Ruska, na nich už opadlo dosavadní napětí. Taková situace obvykle vede k posílení menších měn, jako je koruna.

Koruna je nejsilnější k euru téměř za 15 let
Euro za 22,97. Koruna je vůči evropské měně nejsilnější za téměř 15 let

Co posílení koruny znamená pro ekonomiku v zemi?
V aktuální situaci, kdy je vysoká inflace, může silná koruna přispět ke snahám České národní banky o její snížení. „Čím silnější je koruna, tím rychleji lze předpokládat zpomalování inflace,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Komu silnější koruna prospívá?
Pokud posiluje koruna, zlevňuje se tak zákazníkům zboží z dovozu. Ušetřit proto kupříkladu mohou na nákupech domácích spotřebičů a elektroniky.

Zdroj: Youtube

Jak se silnější koruna promítne do cest za hranice?
Tam mohou lidé ušetřit. Ale spíš pouze na místě při nákupu výletů nebo na vstupném do památek a na různé turistické atrakce. „Výhodnější pro ně bude přímo v destinaci také útrata v restauracích, kavárnách nebo při nákupech suvenýrů a dalšího lokálního zboží,“ uvedla mluvčí cestovní kanceláře Čedok Kateřina Pavlíková.

Zlevní také zájezdy od cestovek?
S tím bohužel počítat nelze. „Samotné zájezdy se připravují s ročním předstihem a kontrakty s hotely se uzavírají přímo v eurech nebo dolarech,“ vysvětlila Pavlíková. Ušetřit by tedy mohl jen ten, kdo by si pobyt zařídil individuálně a sám jej zaplatil přímo na místě.

Peníze. Ilustrační snímek
Inflace v březnu zpomalila na 15 procent. Je nejnižší od loňského dubna

Může se posílení koruny příznivě promítnout do ceny letenek?
Kdo se nyní chystá na cesty, může být příjemně překvapen, neboť síla koruny je pro ceny letenek jedním z určujících faktorů. „Pro cestující to znamená nabídku nižších cen. To už nyní vidíme na letenkách dálkových spojů,“ potvrdil ředitel letenkového portálu Letuška.cz Josef Trejbal.

Kdo naopak při silné koruně trpí?
Malá a otevřená česká ekonomika je závislá na svém vývozu. Čím je koruna silnější, tím více se však komplikuje situace exportérům, jimž se snižuje konkurenceschopnost. Protože své výrobky v zahraničí často prodávají za eura, dostanou za ně méně korun. „Pro exportéry je to velký problém a právě to je největší negativum rychle posilující české měny,“ prohlásil Novák.

Šmejdi, peníze. Ilustrační fotoZdroj: ČTK

Dá se očekávat další posilování koruny?
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy není vyloučeno, že letos na jaře padne rekord. Vůbec nejsilnější úroveň vůči euru koruna zaznamenala 21. července 2008, kdy se euro obchodovalo za 22,88 koruny.

Co odborníci ohledně kurzu koruny očekávají v delším časovém horizontu?
Posilování kolem maxima lze očekávat v řádu týdnů nebo měsíce. „Že by takto silný kurz koruny přetrvával třeba po několik čtvrtletí, je podle mě nepravděpodobné,“ uvedl Novák z Akcenty. Obecně totiž platí, že kurz měny bývá svázán se stavem ekonomiky. „Pokud se Česká republika nachází v recesi nebo je růst nulový, tak většinou není prostor pro to, aby koruna posilovala,“ dodal analytik.