Singapur si rok po velkolepém otevření svého prvního kasina mne ruce, hráči se jen hrnou, pokladny se plní a městská aglomerace, kterou kontroluje výlučně stát, se stala jednou z nejvyhledáva­nějších turistických destinací v Asii, napsala agentura AFP.

Singapur vstoupil na trh peněžních her ve velkém stylu, shrnuje renomovaná firma Pricewaterhou­seCoopers, která příjmy ze dvou loni otevřených obrovských kasin odhaduje na 2,8 miliardy dolarů. Letos mají mít ještě úspěšnější rok, kdy příjmy stoupnou na 5,5 miliardy dolarů, a do roku 2014 by to mělo být 8,3 miliardy dolarů.

První kasino se otevřelo v polovině února 2010 na ostrově Sentosa, hlavním ostrově Singapuru, jenž je koncipován jako obrovský zábavní park. O tři měsíce později byl zahájen provoz kasina společnosti Las Vegas Sands. Umístěno je v luxusním futuristickém mrakodrapu Marina Bay Sands, který se stal novou architektonickou ikonou města.

Letos by se podle Pricewaterhou­seCoopers měl Singapur stát druhým největším trhem na poli kasin v Asii za Macaem, když za ním už zůstala Jižní Korea i Austrálie.

Dvě kasina byla otevřena až pět let po legalizaci hazardních her. Do té doby singapurský stát odolával v obavách, aby bezduché herní automaty nepoškodily seriózní pověst malé země s obyvateli převážně čínského původu.

V Indii a Malajsii jsou hazardní hry zakázány

Zpočátku byla proto kasina cudně označována za „komplexní místa rekreace“, neboli IR z anglického „Integrated resorts“, aby jejich provozovatelé neprovokovali čestná občanská nebo náboženská sdružení, která proti kasinům brojila.

Právě tato „IR“ výrazně přispěla k tomu, že se počet turistů v Singapuru loni zvýšil o 20 procent na 11,6 milionu, což výrazně překonalo předchozí rekord z roku 2007. Více než polovina turistů přijíždí z Číny, Austrálie, Indie a Malajsie. Dvě poslední země mají převahu muslimského obyvatelstva a kasina a hazardní hry jsou tam zakázány.

Turistika se stala klíčovým sektorem ekonomiky

Tuto většinou bohatou klientelu do Singapuru přitahuje západní životní styl a bohaté nákupní i turistické možnosti. Navíc nyní dopována kasiny se turistika stala klíčovým sektorem singapurské ekonomiky, která se loni vzepjala na hospodářský růst 14,7 procenta.

Podle Jonathana Galavize, experta na hazardní hry z Las Vegas, si singapurská městská aglomerace musí zachovat svoji image, aby nebyla vnímána jako obyčejné město hazardu. Finanční sektor jako jeden z motorů ekonomiky potřebuje, aby Singapur byl nadále vnímán jako stabilní seriózní země, kde se vyplatí dělat seriózní obchody.