Do projektu Cyklisté vítáni se dosud zapojilo na 600 subjektů. „Nejnutnější dobití kapacity baterie elektrokola zhruba na polovinu trvá poměrně krátce,“ upřesnil Štěpán Pleskač z Apache Bicycles, proč mají o nabíjení zájem především účastníci delších cyklistických vyjížděk.

Značka Cyklisté vítáni přitom před 13 lety, kdy vznikla, s možností nabíjení elektrokol vůbec nepočítala. Tato podmínka k ní přibyla až v roce 2014. „Ihned po zavedení této podmínky v roce vyšlo elekotrocyklistům vstříc přes 350 poskytovatelů turistických služeb. Meziročně přibývá na 70 míst,“ upřesnil koordinátor značky Petr Kazda.

Růžová běžná kola vystřídala zeleno-žlutá elektrokola.
Kladeňáci mohou nově využívat sdílená elektrokola

Nejvíce míst, která jsou k cyklistům vstřícná, lze nalézt v Jihomoravském kraji, kde je jich více než stovka. „Počet míst, která nejsou označena, ale kde si baterii můžete přesto dobít, je mnohonásobně vyšší. Určitě jsou to desetinásobky,“ je na základě vlastních zkušeností přesvědčen Pleskač. Elektrocyklista může podle něj s požadavkem narazit zejména v exponovaných horských střediscích.

Po vzoru alpských resortů však začaly také v českých horách vznikat celé dobíjecí sítě – nejnověji v Beskydech, kde je pro cyklisty rozmístěno deset stanic. „Někdy je to jen klasická zásuvka umístěná například před vstupem do restaurace. V tom případě je nutné mít s sebou vlastní nabíječku,“ doplnil Pleskač s tím, že nabíjení bývá obvykle bezplatné.

Sdílená elektrokola Jump
Uber bude sdílet elektrokola. Nový byznys chce rozjet i ve světě

Sítě dobíjecích stanic začaly budovat také některá města, která se tímto snaží zpopularizovat městské cyklostezky. Dvě stanice za 25 tisíc korun nakoupila frýdeckomístecká radnice, která se na svých dvaceti kilometrech cyklostezek chce zavděčit především seniorům. Stejnou cestou se vydali i v Holešově nebo ve třech městech žďárského okresu. Žďárská radnice na přípravu tamních dobíjecích míst vyčlenila celkem 250 tisíc korun.

O pomoci s rozšiřováním počtu dobíjecích míst uvažuje i Apache Bicycles. „Dohromady má naše prodejní síť více než 260 prodejců. Pokud někdo prodává naše kola, byli bychom moc rádi, aby si je tam v případě potřeby lidé mohli i dobít,“ uzavřel Pleskač.

Bublina na trhu. Čínská cyklománie skončila tragicky.
Cyklománie se Číně nepovedla. Tisíce bicyklů končí na skládkách za městy