Podle deníku Guardian Ghosn s vyšetřovateli spolupracuje. Ti jej viní z toho, že zneužil japonské finanční nástroje k vlastnímu obohacení na úkor firmy. Mluvčí Nissanu uvedl, že automobilka podezřelé machinace sledovala několik měsíců a že plně spolupracuje s policií.

Ghosn ve spolupráci s Gregem Kellym, šéfem japonské pobočky Nissanu Renaultu, údajně na tokijské burze po dobu několika let systematicky uváděli falešné nižší příjmy. Rozdíly mezi skutečnými a nahlášenými částkami poté z využívali ve svůj osobní prospěch.

Šok a pád akcií

Automobilka Nissan na narychlo svolané tiskové konferenci upřesnila, že kauzu začala rozplétat před několika měsíci díky takzvanému whistleblowerovi, tedy anonymnímu bývalému zaměstnanci firmy. „Nissan se svým akcionářům hluboce omlouvá. Budeme pokračovat ve snaze odstranit veškerá pochybení ve vedení,“ uvedla automobilka. Akcie obou významných výrobců vozidel v reakci na zprávu prudce oslabily o více než deset procent.

Čtyřiašedesátiletý Ghosn má brazilské, libanonské i francouzské občanství. Mezi lety 2013 a 2016 řídil ruskou automobilku AvtoVAZ. Strategická aliantce Nissanu a Renaultu, do které je zpojen také AvtoVAZ a japonský výrobce Mitsubishi, je momentálně třetím největším producentem aut na světě se zhruba desetinovým podílem.