Firma s letitou tradicí, která se stala synonymem sklářství na Žďársku a jejíž výrobky sklízely úspěchy v zahraničí, bude od 1. září minulostí.

Nejsou zakázky, o kvalitní české sklo už není zájem.

„Ano, je to pravda, k prvnímu září provoz končí,“ potvrdila ředitelka firmy Věra Pelantová s tím, že bližší informace může sdělovat pouze majitel firmy. Vlastimila Beránka se však včera Deníku nepodařilo zastihnout.

Poslední zakázka

Pětadvacet pracovníků, kteří v huti zůstali po předchozích dvou vlnách propouštění, tak bude od pondělí bez práce.

„Výpovědi jsme ještě nedostali, ale bylo nám sděleno, že v pondělí už do práce chodit nemáme. Přišlo to naráz ze dne na den. Firma sice měla už delší dobu problémy, ale že to vezme tak rychlý konec, to nikoho nenapadlo. Doděláme poslední zakázku, a prostě končíme,“ vyjádřil se jeden ze sklářů, který si z osobních důvodů přál zůstat v anonymitě.

Odborníci ve sklářském řemesle, kteří se příští týden ocitnou na dlažbě, se budou muset poohlížet po novém uplatnění.

„Jestli nám dají nějaké odstupné, to není jisté. Z čeho, když nejsou peníze na provoz. Jediné řešení je rychle si najít novou práci. Jenže to bude v našem oboru těžké. Svoboda v Karlově skončil, ve Světlé jsou ve ztrátě, ve Žďáře už jede jenom Princ,“ poznamenal sklář k obtížnosti se uplatnit v regionu právě ve sklářské výrobě.

Podle Jiřího Bureše z huti Princ se žďárská sklárna rozšiřovat výrobu nechystá. „V současné chvíli můžeme zaměstnat dva lidi, a to konkrétně skláře. Brusiče nebo jiné profese ne,“ řekl Jiří Bureš .

Ani na webových stránkách žďárského úřadu práce se mezi 376 nabídkami volných míst žádná pozice spojená se sklářským řemeslem nenachází.

„O propouštění a ukončení výroby ve šrdlovické sklárně Beránek jsme zatím žádnou oficiální informaci neobdrželi. Najít práci v oboru pro skláře není snadné. Na druhou stranu, skláři jsou manuálně velice zruční. To je jejich výhoda na trhu práce,“ vyjádřila se včera v poledne mluvčí žďárského úřadu práce Eva Sekorová.