Sklárny v Karolince čeká další odchod zaměstnanců. Pracovní místa opustí minimálně čtrnáct lidí.

„Neprodloužili nám smlouvy, takže budeme muset na úřad práce,“ uvedla jedna z pracovnic, jimž vedení neprodloužilo smlouvy. Z pochopitelných důvodů si však nepřála uvést své jméno.

Žena se mezi skláři bez práce ocitla i po přerušení provozu skláren začátkem roku 2009. Zpět do práce nastoupila asi před rokem. „Ve sklárnách pro nás momentálně práci nemají. Vedení ale přislíbilo, že až se nějaké nové zakázky objeví, přednostně nás přijmou zpátky,“ dodala.

Neprodloužení pracovní smlouvy se některým zaměstnancům nevyhnulo už ke konci minulého roku. „Za prosinec i leden je to do dvaceti lidí. Týká se to hlavně pracovníků z leptárny,“ uvedla šéfka odborové organizace karolinských skláren Helena Langrová.

O tom, zda se v budoucnu budou bývalí zaměstnanci nabírat zpět, Langrová nerozhoduje. „Je ale pravděpodobné, že se někteří z bývalých zaměstnanců vrátí. Své práci totiž rozumí a jsou již ověření,“ upřesnila Langrová. Někteří z lidí do zaměstnání nastoupili už v dubnu, v říjnu pak společnými silami dokončili jednu z větších zakázek.

Nejsou zakázky

„Zkoušeli jsme stejný počet lidí v práci udržet. Bohužel však nebylo tolik práce jako v létě,“ podotkla Langrová. Podle jejích slov se kvůli nedostatku zakázek budoucnost skláren již nedá plánovat na roky dopředu.

Méně zakázek i práce na začátku roku je podle vedoucího provozu skláren Jiřího Morávka ve sklářském průmyslu vždy slabší. „Pro zbylé zaměstnance zatím zakázky máme. V zaměstnání zůstalo asi sto padesát lidí,“ upřesnil Morávek.

Jak se budoucnost skláren vyvine, vedení zatím neví. „Nejde říct, jestli bude situace stabilní. Občasné výkyvy se objevovaly už v minulosti. Vždy to tak bylo,“ dodal vedoucí.

Čtěte také:
Třetina pracovníků zkrachovalého Crystalexu nemá práci
Vstáváme z mrtvých, vzkazují sklárny