Šedesátimetrová budova se nachází ve Vinohradské ulici v Praze a má má 14 nadzemních podlaží, ve čtyřech podzemních patrech o celkové ploše 14 310 metrů čtverečních je kromě skladů a technického zázemí také 121 parkovacích míst. V Crystalu pracuje přibližně tisícovka zaměstnanců. Stavba ční nad ostatními domy a spolu se sousedním Palácem Vinohrady (dříve Casablanca či Strojimport) tvoří panorama rozhraní Vinohrad, Žižkov a Strašnic.

V dubnu 2016 nezisková organizace Arnika uspořádala anketu o nejošklivější (i nejhezčí) stavbu vzniklou v posledním čtvrtstoletí na území hlavního města. Titul Skleněné peklo připadl právě Crystalu, druhý se tehdy umístil nedaleký Hotel Don Giovanni. Hlasovalo však jen něco málo přes dvě stě lidí.

Podle architekta Jakuba Kučery, který zveřejnil text o zmíněných stavbách na webu ČtiDoma.cz, spíše než krystal kancelářská budova na Vinohradské třídě připomíná osamocený zubní implantát ze železobetonu. „Nejlépe tak bezesporu vypadá ve chvíli, když jste uvnitř v nejvyšším patře. Výhled na Prahu vám totiž nebude kazit tento monumentální příklad nepovedené moderní architektury. Ten totiž nikterak nerespektuje své okolí a místo toho spíše budí dojem, že na místo budova spadla z planety, kde vládne absolutní nevkus,“ uvedl Kučera.

Fasáda byla konzultována s UNESCO

Nový majitel však v tiskové zprávě tvrdí, že projekt architektonického studia Atelier 15 pod vedením Libora Hrdouška a Radka Lampy je i díky šachovnicové fasádě, kde se střídají okna s předsazeným panelem z hliníkového plechu, unikátní a konzultoval se také se zástupci organizace UNESCO. Navíc se podle Českomoravské Nemovitostní myslelo i na trvale udržitelný rozvoj a Crystal má ekologické certifikáty.

„V roce 2018 jsme nakupovali budovy, jejichž hodnota se pohybovala ve stovkách milionů korun. Tento rok bychom se chtěli zaměřit i na prémiové budovy a top kanceláře v Praze. Jednou z nich je právě nemovitost Crystal. Jedná se o unikátní budovu, a to díky své architektuře i poloze. Nachází se v srdci Vinohrad s unikátním geniem loci,“ říká Radek Stacha, předseda představenstva holdingu Českomoravská Nemovitostní.

Realitní holding byl založen teprve v roce 2016 a kromě nejnovější akvizice má další komerční nemovitosti v Česku. Hodnota objektů ovládaných Českomoravskou Nemovitostní začátkem června dosahuje částky tří miliard korun.