Díky nové odrůdě odolné vůči nemoci a rostoucí oblibě kiwi je vývoz nyní opět na vzestupu a pomáhá podpořit novozélandskou ekonomiku v době, kdy klesá prodej mléka, jejího hlavního zemědělského produktu.

Družstvo Zespri za rok do konce března prodalo 131,6 milionu přepravek kiwi, což bylo o 21 procent více než loni. Tržby stouply rovněž 
o 21 procent 

na rekordních 1,9 miliardy novozélandských dolarů (asi 32,2 miliardy korun). 
K růstu přispěl hlavně zájem o zlaté kiwi, odrůdu, která je sladká a má hladkou slupku. Zvláště tuto odrůdu těžce zasáhlo rozšíření onemocnění způsobeného bakterií Pseudomonas syringae (Psa), které se na 


Novém Zélandu poprvé objevilo v roce 2010. Zespri reagovalo na Psa vývojem nové odrůdy, která je vůči nemoci odolnější. Ta se objevila i v jiných pěstitelských oblastech, včetně Asie, Evropy a Chile. Ekonomika Nového Zélandu je závislá na zemědělství a oživení poptávky po kiwi nemohlo přijít v lepší dobu.

Kiwi se původně říkalo čínský angrešt, novozélandští pěstitelé ho však z marketingových důvodů přejmenovali a dali mu jméno podle místního známého nelétavého ptáka. V současnosti se veškeré kiwi z Nového Zélandu prodává v zahraničí pod značkou Zespri, aby se odlišilo od ovoce z jiných zemí, které začaly používat rovněž název kiwi.