Ovocnáři si letos nemohou stěžovat na nedostatek vláhy, která prospěla vegetaci, ale v době sklizně přispěla k popraskání plodů třešní nebo i meruněk.

„Třešně jsme na některých plochách pro déšť ani nesklízeli. Méně je rovněž meruněk, s jejichž česáním končíme. V uplynulém týdnu jsme začali sklízet letní jablka osvědčené kanadské odrůdy Quinte. Nyní se nacházíme ve sklizňovém mezidobí, po kterém začneme česat hrušky, u těch si slibujeme dobrou úrodu,“ popsal vedoucí soběnického ovocnářství ZD Liběšice Pavel Vácha. Jabloně po letech vysokých výnosů v sadech kolem Sedla odpočívají, a tak liběšické družstvo čeká u jablek podprůměrnou úrodu.

Pivo
Pivo podraží, varují pivovary. Ceny vyženou nahoru potíže s ječmenem

Obdobné problémy tíží i ovocnářství ZD Klapý. „Bohužel, u třešní jsme sklízeli pouze netržní odrůdy, o které je u obchodníků minimální zájem. Lepší sklizeň je u meruněk, které budeme česat nejspíš ještě tento týden. K prodeji ze skladu tak nabízíme meruňky, nově i letní jablka a švestky,“ sdělil vedoucí ovocnářství Zdeněk Kroc.

Pěstování ovoce k okolí Hazmburku neodmyslitelně patří a ZD Klapý ho postupnými kroky rozvíjí a snaží se zvýšit jeho rentabilitu. Přispívá k tomu zavádění kapénkové závlahy či přechod na pěstování třešní na stromech s nižšími kmeny, které se lépe češou. „Už podruhé jsme požádali o dotaci z programu Rozvoj venkova na výstavbu skladové haly pro ovoce. Mám signál, že tentokrát by mohla být schválena. Pokud se to podaří, chceme ji vybavit sběračem na dešťovou vodu a fotovoltaikou,“ doplnil ředitel ZD Klapý Otakar Šašek.

Černého rybízu bylo málo 

Méně ovoce sklidí i ovocnář Jaroslav Boček z Držovic, který se specializuje na pěstování rybízu a švestek. „Černého rybízu dozrálo velmi málo, nevyplatilo se ho vůbec sklízet. V příznivějších letech se u nás česalo až 15 tun rybízu, letos ho bylo 2,3 tuny. Červené odrůdy se sklízely ručně, obchodníci ho odebrali zhruba 1,8 tuny, zbytek odebrali výrobci džemů a šťávy,“ vylíčil Boček.

Koncem minulého týdne tu začali podle zralosti sklízet první tři odrůdy švestek. „U nich odhaduji poloviční úrodu. Pamatuji, že jsme z 10 hektarů vytěžili až 50 tun, letos bude úroda asi poloviční, proto si vystačíme vlastními silami. Mezi odrůdami budou malé přestávky a sklizeň se protáhne až do konce září,“ odhadl držovický ovocnář.

Burčák - Ilustrační foto.
Zpožděná úroda. Burčák si lidé na jihu Moravy koupí až koncem srpna

Většina ovocnářů drží při sobě a kolegiálně si vypomáhá. Ne každý má kapacitu na prodej výpěstků mimo svůj dvůr.

„Jsme rádi, že spolupráce funguje. Například dnes se připravujeme na tři místa farmářských trhů v Praze a díky Jaroslavu Bočkovi můžeme náš sortiment doplnit o žádané čerstvé tuzemské švestky. Ve výborné kvalitě jsou i naše meruňky, jež budeme ještě dva týdny sklízet, ale také včera načesaná první letní jablka odrůdy Ametist a broskve,“ dodala spolumajitelka ploskovické farmy Petráskovi Alena Petrásková.