Změny technologií pro výrobu omlazeného modelu provedl kvasinský závod o uplynulém víkendu. Týkaly se hlavně svařovny karoserií a montážní linky, z níž kromě SUV Yeti sjíždí také limuzína Superb. „Náběh výroby modernizované verze bude postupný, na plnou produkci se dostane během několika dnů," řekl mluvčí.

Omlazený Yeti má přepracovanou příď a záď, dostal ostré linie a hrany a nově tvarované světlomety. Přední mlhová světla už nemají kulatý, ale hranatý tvar a jsou umístěna níže v předním nárazníku. Model má k dispozici čtyři naftové a tři benzinové motory o výkonech od 77 do 125 kilowattů.

Loni prodala Škoda zhruba 87.400 vozů typu Yeti, což byl meziroční nárůst o 24 procent. Za prvních deset měsíců letošního roku odbyt činit 67.300 vozů. Od začátku výroby před čtyřmi lety do konce letošního října činil celosvětový prodej modelu přes 288.700 vozů. V zemích Evropské unie činí podíl řady Yeti v segmentu kompaktních SUV 4,1 procenta. „Škoda Yeti od své premiéry před čtyřmi lety silně překonala očekávání, která jsme s jejím odbytem spojovali," uvedl předseda představenstva automobilky Winfried Vahland.

Vedle Kvasin vyrábí Škoda model Yeti od konce roku 2012 také v Rusku, a to ve spolupráci s ruskou automobilkou GAZ Group v závodě v Nižním Novgorodu. Koncem letošního roku se představí Yeti v prodloužené verzi, která bude určená speciálně pro čínský trh. „Tento vůz bude lokálně vyrábět partnerská společnosti Shanghai Volkswagen," uvedla automobilka. Zatím se Yeti od půlky letošního roku prodává v Číně jako importovaný vůz.

Vyrábí se ve dvousměnném provozu

Kvasinský závod s asi 4500 zaměstnanci již v květnu zavedl výrobu modernizované limuzíny Superb. Třetím modelem vyráběným v Kvasinách je Roomster, který v poslední době u zákazníků zaznamenal růst poptávky. Závod na to reagoval přechodem z jednosměnného na dvousměnný provoz.

Škoda v závodě Kvasiny v centrální části továrny buduje nákladem v řádu miliard korun novou svařovnu. „Je to obrovská hala, celkově má svařovna plochu přes deset hektarů. V nové části se bude svařovat model Superb nové generace," uvedl nedávno ředitel závodu Kvasiny Pavel Richter.

Nový model Snowman

V Kvasinách by Škoda mohla vyrábět i nový velký model SUV, který by se údajně mohl jmenovat Snowman. Na trhu by se měl objevit zhruba v roce 2016. Podle informací odborů z minulého týdne je však vedle Kvasin údajně ve hře o výrobu nového SUV i nevytížený španělský závod. Škodovácké odbory chtějí rázně prosazovat výrobu SUV v Kvasinách. Automobilka k tomu uvedla, že konečné rozhodnutí o umístění výroby nového SUV zatím nepadlo.

Loni Škoda vykázala obrat 262,6 miliardy korun a prodala 939.200 aut. Za letošní leden až září automobilce klesly tržby o šest procent na 7,4 miliardy eur (190,5 miliardy Kč) a prodej aut se snížil o téměř pět procent na 524.000 vozů. Letošní snížení firma zdůvodnila obtížnou tržní situací v Evropě a náběhy nových modelů a s tím spojenou nižší výrobou.