Do roku 2014 by mělo být do pěti krajů České republiky dodáno 19 souprav, z toho 15 třívozových a 4 dvouvozové. Vlaky jsou nízkopodlažní, vychází tak vstříc vozíčkářům,ale i maminkám s kočárky. Ty potěší i přebalovací pult a toaletě. Pro vozíčkáře je připravena i nástupní plošina, nevidomí mají k dispozici speciální zařízení pro usnadnění orientace při nástupu. Celý vlak je klimatizovaný a k dispozici je i WiFi připojení.

RegioPanter bude jezdit v Jihočeském, Královehradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Ústeckém kraji. Do konce roku 2012 by mělo být dodáno prvních pět souprav, zbytek pak průběžně až do roku 2014.

Skupina Škoda Transportation očekává letos tržby 13 miliard Kč

Skupina Škoda Transportation, výrobce vlaků, lokomotiv, tramvají, trolejbusů a vozů metra, letos očekává tržby 13 miliard korun, tedy o jednu miliardu Kč více než loni. Export seskupení se zhruba 4000 zaměstnanci má letos tvořit asi 45 procent, zatímco loni to bylo „jen“ 22 procent, řekl při představení nových regionálních elektrických vlaků generální ředitel Josef Bernard.

Příští rok podnik plánuje tržby mezi 14 až 15 miliardami korun, z nichž už má tři čtvrtiny výroby smluvně zajištěné. Skupina podle Bernarda předpokládá, že vyveze asi 60 procent produkce.

Více než tři čtvrtiny obratu tvoří kolejová vozidla – vlakové soupravy, lokomotivy, tramvaje a vozy metra. Zbytek trolejbusy, trakční motory a elektrické výzbroje z produkce Škody Electric. „Skupina Transportation má nyní v Česku 4025 lidí, ročně počet zvyšujeme o tři procenta,“ řekla mluvčí Lubomíra Černá. Podnik dále nahrazuje 250 lidí, kteří odejdou do důchodu nebo za jinou prací.

Do skupiny patří plzeňská Škoda Transportation, ostravská Škoda Vagonka, Pars nova Šumperk, MOVO Plzeň, plzeňská Škoda Electric, vývojová základna a akreditovaná zkušebna VÚKV Praha a pražský výrobce výkonové elektroniky POLL. V Maďarsku je to firma GANZ-ŠKODA, producent pohonů a trolejbusů, a v ruském Novosibirsku výrobce motorů a pohonů Sibelektroprivod.

Majiteli Škody Transportation a.s. jsou od loňského září čtyři fyzické osoby. Jde o bývalého generálního ředitele a dosavadního předsedu představenstva Tomáše Krska, dále Michal Korecký, současný místopředseda představenstva a Marek Čmejla a Jiří Diviš, manažeři zahraniční investiční společnosti Appian, kteří vedou dozorčí radu.

s využitím ČTK