„Pokud se kamionová doprava ještě rozšíří o víkendu, bude to o to horší. V tuto chvíli s tím neuděláme nic. Tuto situaci vyřeší až plánované přeložky," uvedl starosta Častolovic Zdeněk Praus. Právě tady je situace vůbec nejhorší.

Problémy vyřeší až obchvaty měst, ty jsou však stále jen na papíře. Jejich stavba je na spadnutí pouze v Opočně a Solnici. Rychnov, nad Kněžnou, Častolovice či Kostelec nad Orlicí si o obchvatech zatím mohou jen nechat zdát.

Samotná automobilka rozšíření výroby i na soboty sice nepotvrdila, Deník je však získal z důvěryhodných zdrojů. Nasvědčuje jim i skutečnost, že Škoda Auto do kvasinské filiálky výrazně investuje a hodlá přijmout dalších dva tisíce nových zaměstnanců. Královéhradecký kraj a stát se zároveň zavázaly nalít do regionu další peníze na výstavbu potřebné infrastruktury k rozrůstající se průmyslové zóně.

Z těchto peněz se má financovat například právě  obchvat Opočna. Začít se stavbou se musí do konce roku 2017, jinak se může investor s penězi rozloučit.

V roce 2019 pak má začít výstavba druhé části obchvatu Solnice. Již hotová část svedla dopravu od Častolovic do Kvasin. Kraj chystá i obchvat nedalekého Domašína.