„Investice, které měly být spojeny s UPem, se nekonají, a co bude dál, uvidíme. Závod ve Vrchlabí tím ale nekončí,“ potvrdil mluvčí Škodovky Jaroslav Černý, že se ve městě budou automobily vyrábět i nadále. Jaký bude další rozvoj továrny a zda se vůbec uskuteční, v tuto chvíli není jasné. „Zatím jsme neřekli, že k tomu nedojde. Může to být ale také za dva tři roky,“ dodal mluvčí.

Podle původního záměru, který Škodovka před časem zveřejnila, se ve vrchlabské továrně počítalo s rozšířením montážní haly, svařovny nebo s výstavbou nové lakovny. Počet zaměstnanců měl vzrůst až na 3000 z výrobních linek mělo po roce 2010 sjíždět místo dnešních 400 až tisíc vozů denně.

V případě, že by vedení automobilky nakonec zarazilo veškeré investice do závodu, Vrchlabsko přijde nejen o modernizaci továrny, ale i o stovky milionů. Do regionů, v nichž Škodovka podniká, chce stát během příštích let na opravy silnic a další infrastruktury poslat 1,4 miliardy korun (na Vrchlabsko okolo 550 milionů).

Investice platí

Klíčovou podmínkou pro přidělení dotace jsou, podle nedávno podepsaného memoranda mezi vládou a Škodovkou, strategické investice automobilky do vrchlabského a mladoboleslavského závodu. Podle ministerstva financí vládní podpora stále platí.

„Ujednání o porozumění mezi ministerstvem financí a Škoda Auto počítá s tím, že stát podpoří projekty veřejné dopravní infrastruktury v Mladé Boleslavi a v Královéhradeckém kraji v případě, že automobilka potvrdí rozhodnutí rozvojové projekty realizovat. Toto ujednání není vázáno na zcela konkrétní program, ale na objem investic,“ řekl pro Krkonošský deník Tomáš Uvíra, vrchní ředitel skupiny Správy majetku ministerstva financí.

Mezi plánované investice patří obchvat Dolní Branné, rekonstrukce silnice 2. třídy Horka u Staré Paky – Dolní Branná a rozvoj průmyslové zóny ve Vrchlabí. V jeho rámci má dojít k vybudování protipovodňových opatření, mostu před škodováckým závodem či přestěhování fotbalového stadionu do Vejsplach. Finanční podíl města na rozvoji průmyslové zóny je přes 50 milionů. Kvůli chystané expanzi automobilky radnice nedávno schválila i nový územní plán.