Nástup do první třídy je pro děti i jejich rodiče velkým zlomem a obvykle představuje také vysoké výdaje. Společnost Česká distribuční, která doručuje akční letáky obchodních řetězců, zpracovala každoroční analýzu inzerovaných školních potřeb. Podle té letošní je školní výbava o dvě stě korun dražší než loni, kdy stála 1 600 korun. Průměrná sleva ale zůstala stejná, 31 procent. Nejnákladnější je pořízení aktovky.

„Právě v kategorii aktovek a školních batohů je nejvíce znát snaha řetězců nabízet opravdu kvalitní zboží. Vědí, že pro rodiče je zdraví dětí důležité. V podstatě každá třetí aktovka má speciálně tvarovanou a polstrovanou zádovou část. Mnohé navíc mají také reflexní prvky, které zvyšují bezpečnost dětí,“ uvedl ředitel společnosti Česká distribuční Petr Sikora. Podle analýzy totiž 35 procent aktovek a batohů v letácích chrání záda malých žáků. Kvalitní ergonomické brašny před slevou často stojí kolem dvou tisíc korun, díky letáku na nich však rodiče mohou ušetřit až 800 korun.

close Infografika info Zdroj: Česká distribuční zoom_in

Také ergonomické psací potřeby jsou v kurzu. V nabídce per, tužek, fixů, pastelek a dalšího vybavení pro psaní je 27 procent výrobků ergonomicky uzpůsobených tak, aby se dětem přirozeně a pohodlně držely.  Výrobky s důrazem na zdraví a bezpečnost školáků obchodníci obecně propagují více než dříve, konstatovala Česká distribuční. 

V regálech najdeme kromě ergonomických psacích potřeb a aktovek také výbavu pro leváky, logopedické pomůcky nebo zdravotně nezávadné bačkory.Spoustu produktů rozvíjejících schopnosti dětí najdeme také v oblasti mimoškolních aktivit. K dispozici jsou školákům nejrůznější sešity na domácí procvičování, encyklopedie nebo hry podporující logické myšlení a kreativitu. Ty letos tvoří dohromady osm procent z celkové nabídky a jsou charakteristické vysokými slevami – v průměru 55 procent, zdůraznila Česká distribuční. 

Kvalita od českých značek

Školních potřeb z Česka sice v nabídce není mnoho, zato se ale řadí k těm kvalitnějším a také šetrným k přírodě. Rodiče, kteří preferují české značky, potěší, že mohou pořídit české zdravotně nezávadné bačkůrky, pera a tužky s ergonomickým úchopem, procvičovací a logické hry či eko sešity z recyklovaného papíru.

„Ohleduplnost k přírodě je letos ve školních letácích novinkou. Ekologických výrobků je sice zatím jen pět procent, ale hádám, že příští rok jich bude zase o něco více. Navíc nejde jen o recyklované sešity, v nabídce najdeme i dětské oblečení z bio bavlny a výrobky ze dřeva či papíru s certifikací FSC,“ prozradil Sikora. Certifikát FSC je zárukou šetrného lesního hospodaření a nalézt jej můžeme například na dřevěných pastelkách, tužkách, štětcích nebo počítadlech a také na kancelářském papíru či zápisnících.

Dražší pastelky, levnější cvičky

A cena základní školní výbavy? „Každoročně porovnáváme nabídku základních potřeb pro prvňáčky. Cena modelové výbavy letos o dvě stě korun stoupla,“ konstatovalSikora. Díky výběru zboží z letáků mohou rodiče na základní školní výbavě pro prvňáčka přesto ušetřit 39 procent a zaplatit tak jen 1 830 Kč. Oproti loňsku podražily hlavně pastelky, bačkory, pero a box na sešity. Naopak zlevnily cvičky a vybavený penál. 

close Hurá do školy! Rady pro rodiče i děti. info Zdroj: Deník, Shutterstock zoom_in