Nástup do první třídy je pro děti i jejich rodiče velkým zlomem a obvykle představuje také vysoké výdaje. Společnost Česká distribuční, která doručuje akční letáky obchodních řetězců, zpracovala každoroční analýzu inzerovaných školních potřeb. Podle té letošní je školní výbava o dvě stě korun dražší než loni, kdy stála 1 600 korun. Průměrná sleva ale zůstala stejná, 31 procent. Nejnákladnější je pořízení aktovky.

Přechod pro chodce v ulici Keplerova.
Cestu do školy trénujte s dětmi předem, radí dopravní experti

„Právě v kategorii aktovek a školních batohů je nejvíce znát snaha řetězců nabízet opravdu kvalitní zboží. Vědí, že pro rodiče je zdraví dětí důležité. V podstatě každá třetí aktovka má speciálně tvarovanou a polstrovanou zádovou část. Mnohé navíc mají také reflexní prvky, které zvyšují bezpečnost dětí,“ uvedl ředitel společnosti Česká distribuční Petr Sikora. Podle analýzy totiž 35 procent aktovek a batohů v letácích chrání záda malých žáků. Kvalitní ergonomické brašny před slevou často stojí kolem dvou tisíc korun, díky letáku na nich však rodiče mohou ušetřit až 800 korun.

InfografikaZdroj: Česká distribuční

Také ergonomické psací potřeby jsou v kurzu. V nabídce per, tužek, fixů, pastelek a dalšího vybavení pro psaní je 27 procent výrobků ergonomicky uzpůsobených tak, aby se dětem přirozeně a pohodlně držely.  Výrobky s důrazem na zdraví a bezpečnost školáků obchodníci obecně propagují více než dříve, konstatovala Česká distribuční. 

Školáci a rodiče - Ilustrační foto
Jak připravit prvňáčka na úvod školy? V klidu by měli zůstat hlavně rodiče

V regálech najdeme kromě ergonomických psacích potřeb a aktovek také výbavu pro leváky, logopedické pomůcky nebo zdravotně nezávadné bačkory.Spoustu produktů rozvíjejících schopnosti dětí najdeme také v oblasti mimoškolních aktivit. K dispozici jsou školákům nejrůznější sešity na domácí procvičování, encyklopedie nebo hry podporující logické myšlení a kreativitu. Ty letos tvoří dohromady osm procent z celkové nabídky a jsou charakteristické vysokými slevami – v průměru 55 procent, zdůraznila Česká distribuční. 

Kvalita od českých značek

Školních potřeb z Česka sice v nabídce není mnoho, zato se ale řadí k těm kvalitnějším a také šetrným k přírodě. Rodiče, kteří preferují české značky, potěší, že mohou pořídit české zdravotně nezávadné bačkůrky, pera a tužky s ergonomickým úchopem, procvičovací a logické hry či eko sešity z recyklovaného papíru.

Dětské fixy. Ilustrační snímek
Test dětských fixů dopadl špatně. Každé třetí propadly kvůli nežádoucím látkám

„Ohleduplnost k přírodě je letos ve školních letácích novinkou. Ekologických výrobků je sice zatím jen pět procent, ale hádám, že příští rok jich bude zase o něco více. Navíc nejde jen o recyklované sešity, v nabídce najdeme i dětské oblečení z bio bavlny a výrobky ze dřeva či papíru s certifikací FSC,“ prozradil Sikora. Certifikát FSC je zárukou šetrného lesního hospodaření a nalézt jej můžeme například na dřevěných pastelkách, tužkách, štětcích nebo počítadlech a také na kancelářském papíru či zápisnících.

Dražší pastelky, levnější cvičky

A cena základní školní výbavy? „Každoročně porovnáváme nabídku základních potřeb pro prvňáčky. Cena modelové výbavy letos o dvě stě korun stoupla,“ konstatovalSikora. Díky výběru zboží z letáků mohou rodiče na základní školní výbavě pro prvňáčka přesto ušetřit 39 procent a zaplatit tak jen 1 830 Kč. Oproti loňsku podražily hlavně pastelky, bačkory, pero a box na sešity. Naopak zlevnily cvičky a vybavený penál. 

Hurá do školy! Rady pro rodiče i děti.Zdroj: Deník, Shutterstock