Už v úterý se sešel po jednání koalice i se zástupci odborů. Podle něj však schůzka dopadla bez zásadního výsledku. S argumenty odborářů nesouhlasí. „Rozpočet školství roste, a to o osm miliard korun. I přes vládní úspory,“ řekl ministr školství Mikuláš Bek.

Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík před pár dny prohlásil, že podle výpočtu odborů chybí v resortním rozpočtu necelých osm miliard korun. Podle Beka není pravda, že stát sníží počet financovaných úvazkových hodin. „Takové tvrzení je lež,“ uvedl.

Do Dne protestů se zapojí odboráři napříč odvětvími po celém Česku:

Celodenní stávka akademiků filozofické fakulty, fakulty humanitních studií a evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy kvůli mzdám a finanční situaci vysokých škol.
Stávka zasáhne celé Česko, připojí se další obory. Podpora zní i z Pákistánu

Dodal, že ze 75 tisíc úvazků učitelů v základních školách se 600 úvazků vezme školám, které v současnosti využívají kapacit nejvíc. „V takovém případě ubyde více než jeden úvazek jen asi na stovce škol,“ tvrdí. Podle něj tak nemůže být řeč o poškození školství.

Kolik škol se zapojí do stávky? 

Do pondělní školské stávky se v různé míře zapojí více než polovina základních a středních škol v Česku. Některé budou zavřené, jiné budou fungovat v omezeném režimu. ČTK to řekla mluvčí školských odborů Jana Kašparová.

Ministerstvo školství dle Beka zápasí s několikerým zadáním, když má zvyšovat platy učitelům a zároveň významně roste počet pracovních pozic. Tvrdí, že řešení spočívá v nalezení shody na tom, jak prudký personální růst zpomalit.

Ministr Bek řekl, že nenastává žádná změna ve financování asistentů pedagoga. Reagoval na kritiku ve veřejné diskuzi. „Stát neomezí v rozpočtování financování sedmnáct tisíc pozic nepedagogů, jako kuchařek či školníků,“ zdůraznil.

O škrtech podle něj nyní politici uvažují v podobě zastavení placení neobsazených míst, kterých má být ve školství osm tisíc.

Rozpočtová rezerva 

Bek sdělil, že školství v příštím roce zapojí rozpočtovou rezervu. „Mezi lídry koalice a ekonomickými ministry je shoda, že kromě částky, která je teď ve státním rozpočtu, využijeme pro školy další čtyři miliardy z rezervy rozpočtu. Na změny zaváděné v příštím roce. Na tom byla dohoda už v září,“ tvrdí ministr.

Přečtěte si nejdůležitější fakta o stávce učitelů: 

Stávka vysokých škol v Praze. Ilustrační snímek
Stávka učitelů se blíží: Které školy a kdy se zapojí, o čem se jedná, co se žáky

Školské odbory rozhodly, že 27. listopadu se uskuteční celodenní výstražná stávka základních, středních i mateřských škol. Usilují o více peněz pro školství na příští rok. Už dříve kritizovaly to, že má o dvě procenta klesnout objem peněz na výdělky nepedagogických pracovníků ve školství - tedy například kuchařů, hospodářů a ekonomů škol, školních psychologů či IT pracovníků.