Praha přitahuje stále více lidí z její blízkosti. Do práce, školy či za službami do hlavního města denně vyráží skoro 140 tisíc Středočechů.

„Za posledních 15 let vzrostl počet dojíždějících o 47 procent,“ říká Jan Senohrábek ze společnosti Česká distribuční, která mapovala spádovost tuzemských měst. „Výrazně se zvýšil i počet obcí, ze kterých většina dojíždějících směřuje právě do Prahy. V roce 2002 jich bylo 374, letos už 562,“ dodává.

Důvody, proč do metropole míří dennodenně stále více Středočechů, jsou celkem logické: řada rodin si postavila domky v satelitech v prstenci obepínajícím hlavní město. A i ze vzdálenějších míst kraje se vyplatí putovat za výrazně vyššími pražskými platy.

Venkovská noclehárna za hranicí Prahy

Metropole vysává především nejbližší okresy, tedy Prahu-východ a Prahu-západ, odkud pendluje v součtu přes 66 tisíc lidí, což je pětina až čtvrtina tamních obyvatel.

Jak uvádějí autoři analýzy spádovosti z České distribuční, tito lidé ve svých vesnických „domovech“ jen přespávají a klasický venkov (nejen v okolí Prahy) tak nadále postupně mizí.

 Každé ráno do metropole míří i desetina lidí přespávajících v městech a obcích okresů Mělník a Kladno. Ostatně právě z Kladna největšího města Středočeského kraje dojíždí do školy či za prací 7500 lidí. To je také více než desetina jeho obyvatel.

 Podobná situace jako v Praze i když v menším měřítku nastala i v okolí Brna, Plzně a Ostravy, jejichž zázemí se také rozšiřuje. Naopak některá dříve významná spádová centra se dramaticky zmenšila, což je situace Kladna, anebo ztratila význam, jako například středočeský Beroun.