Příští rozpočet bude podle ČSSD poznamenaný výpadkem způsobeným koronavirem. Nesmí to ale znamenat, že se bude škrtat, uvedla strana.

Ilustrační foto
Finanční správa začne "dohodářům" vyplácet kompenzační bonus

"Rozpočet musí být proinvestiční, včetně investic do lidí. Nebudeme jako (bývalý ministr financí) Miroslav Kalousek (TOP 09) brát peníze důchodcům, lékařům, sestřičkám, hasičům, policistům a dalším, abychom se tupě proškrtali do další vlny vleknoucí se krize, zatímco ekonomiky kolem nás porostou," uvedl v tiskové zprávě předseda ČSSD Jan Hamáček.

Pandemie podle ČSSD také ukázala, že je nutný silný a efektivní stát a rozvoj digitalizace a snadné dostupnosti státní správy. Škrtat se nesmí ani na boji proti suchu, zajištění pitné vody nebo v investicích do dálnic či železnic. "Pokud tady bude stát škrtat, vrátí se to v budoucnosti jako bumerang s ještě vyššími náklady," dodal ministr vnitra Hamáček.

ČSSD navrhuje zvýšit důchody

Sociální demokraté navrhují od ledna zvýšit důchody měsíčně v průměru přibližně o 900 korun a všem seniorům zaslat jednorázový příspěvek minimálně 5000 korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes v Mladé frontě Dnes uvedl, že by mohli senioři dostat až 500 korun měsíčně nad zákonnou valorizaci, která se odhaduje na 840 korun. "Jsem rád, že koaliční partner pochopil, že k valorizaci nestačí přidat pár desetikorun, jak navrhoval ještě nedávno a vyslyšel návrhy ČSSD," řekl Hamáček.

Ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček
Zavedení bankovní daně? Pro ministry ANO i nadále nepřijatelné

Rozpočet ministerstva práce podle ČSSD musí příští rok počítat s bonusem 500 korun za každé vychované dítě při výpočtu důchodu pro rodiče, který o dítě pečoval ve větší míře, ale také s dřívějšími odchody do důchodu pro lidi s vybranými náročnými profesemi. Ministerstvo zemědělství chce posílit svůj rozpočet o deset miliard korun kvůli boji se suchem, zajištění zdrojů vody či podpoře zalesňování a řešení kůrovcové kalamity.

Vnitro chce víc peněz na investice do Portálu občana, elektronickou sbírku zákonů, posílení kyberbezpečnosti, ale i platy policistů a hasičů. Stávající návrhy s tím podle Hamáčka nepočítají. "Pokud to s bezpečností na ulicích, v kyberprostoru nebo třeba se zajištěním vybavení pro hasiče myslíme vážně, bude to něco stát. Věřím, že se to povede," uvedl Hamáček.