Jak přesně? V posledních deseti listopadových dnech vzrostly pohledávky centrální banky o více než 30 miliard korun. „Růst pohledávek ČNB vůči zahraničí signalizují data i za první dvě dekády listopadu. ČNB tedy byla na devizovém trhu aktivní v průběhu celého měsíce s tím, že hlavní díl intervencí se soustředil právě do posledních deseti dní listopadu," uvedl hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Trpělivost centrální banky testuje trh, který tlačí kurz k 27 korunám. „Tyto spekulace jsou živeny jak příznivými daty z české ekonomiky, tak výhledem měnové politiky Evropské centrální banky (ECB), což byl dle mého názoru právě ten hlavní faktor ve druhé polovině listopadu," doplnil Jáč.

Evropa ČNB nepomohla

Evropská centrální banka poněkud překvapila trh, který očekával, že opatření, která minulý čtvrtek přijala, budou razantnější. Analytici kvůli nízké inflaci a zpomalení ekonomického růstu očekávali, že banka do oběhu vypustí více peněz. Jenomže banka nákupy dluhopisů ponechala na měsíčním objemu 60 miliard eur (1,6 bilionu Kč), pouze prodloužila termín, do kdy mají tyto nákupy trvat, a to do března 2017. Kromě toho vyhlásila další opatření. „Balík neměl naplňovat očekávání trhu, byl určen k dosažení našeho cíle," vysvětlil agentuře Reuters šéf ECB Mario Draghi.

Tímto cílem je podpora hospodářského růstu a dostat inflaci na dvouprocentní hranici bez zbytečného velkého prodlení. Jáč se ovšem domnívá, že tato opatření budou nadále tlačit korunu k posílení, tedy i v roce 2016, a ČNB bude muset na devizovém trhu nadále intervenovat. „Záměr ECB provádět nákupy dluhopisů přinejmenším do konce prvního čtvrtletí 2017 s velkou pravděpodobností znamená, že i ČNB svůj kurzový závazek udrží alespoň do března 2017," dodal ekonom.