Někteří cestující, kteří chtějí využít první třídu ve vlacích, mají problém. Ta je sice podle názvu mnohými považována za luxus, v příměstských vlacích kolem Prahy je ale jediným místem, kde si mohou cestující za jízdy dobít notebook. Nové státní slevy neumožňují cestování v první třídě a současně ani využití například některých produktů, které nabízejí dospělým cestujícím bez státem přiznaných úlev levnější cestování.

POUZE DRUHOU TŘÍDOU

Řada cestujících, zejména rodin s dětmi, využívala možnost levného doplatku do první třídy. Nově se státními slevami tato možnost už není. Nejde koupit nejen příplatek za polovinu jako v minulosti, ale ani plnocenný příplatek pro dospělého.

„Pokud zákazník patří do skupiny, která má na slevu 75 procent z jízdného nárok, platí mu jízdenka s touto slevou pouze ve druhé vozové třídě a nemůže si k ní doplatit první třídu. Možnost 50 procent slevy na jízdenky první třídy pro děti do 15 let byla dříve dána státem, nově tuto slevu již stát neposkytuje,“ řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík.

Souprava RegioJet na nádraží v Přerově
Blíží se vlaková bitva o trasu Praha - Berlín. Kdo bude jezdit v Česku?

„Obecně jsme toho názoru, že poskytování slevy pouze pro 2. vozovou třídu (nebo její určité omezení pro 1. třídu) je správný krok a nevidíme důvod, proč by cestující uplatňující takto vysokou slevu měli mít ještě možnost využívat 1. třídu,“ řekl mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Cenový výměr ke slevám zakazuje dopravcům, aby poskytovali slevy z první třídy. Podobný problém řeší i další cestující, na které se slevy vztahují, například občané nad 65 let. Nejen, že zaplatí více než dosud, pokud chtějí jet v první třídě, ale často je může jízdenka stát více než dospělé.

Nástup slev znamená totiž i konec některých komerčních nabídek na slevy: v případě Českých drah karty IN 25 a IN 50 pro studenty či seniory. Ti na ně už nedosáhnou. Dospělí bez nároku na slevu je mohou dál vy-užívat, takže v praxi zaplatí za jízdenku méně než důchodce s nárokem na státní slevu v první třídě.

Ilustrační foto
Dráhy vydělají na studentech a důchodcích víc než na plně platících pasažérech

Nemožnost cestovat levněji v první třídě díky kombinaci jízdenky do druhé třídy a doplatku do první třídy vypadla z cenového výměru ministerstva financí poprvé. Cestující se státními slevami mohou cestovat výhodněji s takzvaným časovým doplatkem, ten České dráhy prodávají na různě dlouhá období od jednoho týdne (250 Kč) až po jeden rok (4990 Kč). Vždy je ale podmínkou nově plnohodnotná jízdenka pro dospělého.

CHAOS NA MINISTERSTVU 

Nástup slev ukazuje, že v jejich zavádění panuje značný chaos. Ministerstvo dopravy minulý týden zatrhlo Českým drahám vypočítávat kompenzace z kilometrického jízdného na trasách, kde nabízí levnější jízdenky bez ohledu na počet ujetých kilometrů. Dříve ale Českým drahám takový postup odsouhlasilo.

Podobná nejasnost se týká i uznávání slev v RegioJetu ve třídě Relax. I když jde o někdejší vozy první třídy rakouských drah, dopravce je vydává za druhou třídu a dostává na cestující v nich kompenzace.

České dráhy - Ilustrační foto
ČD zlevňují pravidelné cestování do Vídně. Jedna jízda vyjde na 170 korun