Pro Slováky je informace překvapením v době, kdy se ekonomice našich sousedů mimořádně daří, stoupají mzdy a klesá n zaměstnanost. Národní banka Slovenska uvádí ve zprávě o vývoji finančního trhu za rok 2016, že problematické úvěry byly poskytované „za nepřimeřeně uvolněných úvěrových podmínek".

V roce 2015 dosahoval podíl nesplácených spotřebitelských úvěrů 7,1 procenta. v loňském roce už 8,8 procenta. S růstem problémových půjček se počítá i letos. NBS předpovídá, že zvyšující se podíl problematických půjček může ovlivnit růst úroků u těchto půjček a domácnosti, které jsou v problémech už nyní, spadnou do ještě větších potíží.

Od března 2017 platí na Slovensku pravidlo, že klientovi musí po odečtení všech splátek zůstávat rezerva pět procent. Za rok by měla výše rezervy, které musí zůstat zákazníkovi na životní potřeby, až na dvacet procent.

Spotřebitelské úvěry sice nekryjí klienti nemovitostí, ale pokud jde o částku přesahující 2000 euro, mají exekutoři právo vymoci dluh prodejem dlužníkovi nemovitosti.

Co se týká půjček na bydlení, nejlevnější hypotéky jsou nyní na Slovensku úročeny ročně asi 1,2 procenty. Což při půjčce 100 tisíc eur a třiceti letech splácení představuje měsíční splátku 331 eur. V případě, že by se úrokové sazby pohnuly směrem vzhůru na 4,2 procenta, jak uvádí deník Pravda, klient by splácet o 158 eur více, tedy 489 eur.

| Video: Youtube