"Podvody na elektronických registračních pokladnách se přesouvají do oblasti systémových organizovaných podvodů. Tyto podvody organizují někteří výrobci a některé servisní organizace (pokladen)," řekl Imrecze, aniž zmínil konkrétní firmy. Dodal, že k podvodům dochází prostřednictvím úpravy programového vybavení pokladen, což podnikatelům umožňuje vyhnout se placení daně z přidané hodnoty (DPH) a daně z příjmů, ačkoliv zákazník účtenku dostane.

V souvislosti s manipulacemi programového vybavení kontroloři a policie zabavili 25 podezřelých pokladen. V prvním případu svého druhu byla obviněna podnikatelka, jejíž firma pokladny využívá, a pracovník organizace, která se zabývá servisem pokladen. Z vyjádření Imreczeho vyplynulo, že na slovenském trhu je 11.300 elektronických registračních pokladen, které by mohly být vybaveny pozměněným softwarem.

Rozsah úniků na daních v souvislosti s podvody při evidenci tržeb podle finanční správy činí několik stovek milionů eur. "V této oblasti (registračních pokladen) odhadujeme úniky na DPH a na dani z příjmů na úrovni 300 až 400 milionů eur," řekl Imrecze.

Naopak kontrolní hlášení u DPH, které musejí slovenští plátci daně vyplňovat od roku 2014 a které daňovým úřadům umožňují monitorovat transakce mezi podnikateli, omezila případy podvodů na nadměrných odpočtech DPH. "Výrazně klesá hodnota neoprávněných nadměrných odpočtů. Kontrolním hlášením DPH dokážeme transakce dosledovat. Tyto podvody se stávají stále rizikovějšími," uvedl Imrecze.

Kontrolní hlášení DPH letos zavedlo také Česko. Celkově se v Česku kontrolní hlášení týká zhruba 500.000 poplatníků.