Přísnější předpisy prodeje potravin platí odedneška. Za porušení pravidel hrozí prodejcům vysoká pokuta, která se může vyšplhat až na 17.000 eur (asi 466.000 Kč).

Nově mohou obchodníci mimo běžné prodejny nabízet pouze jídlo, zmrzlinu, ovoce a zeleninu. "Všechno ostatní včetně mléka a mléčných výrobků, masa a masných výrobků a jiného zemědělského a potravinářského zboží by se již prodávat nemělo. A to i navzdory tomu, že producenti investovali do těchto provozoven nemalé finanční prostředky, aby zpeněžili část své produkce a spotřebitelům přinesli čerstvé a kvalitní potraviny," upozornila SPPK.

Chybička se vloudila

Zmiňovaný zákaz se do zákona dostal prý nedopatřením, a to z iniciativy poslance vládních sociálních demokratů Andreje Kolesíka. "Tuto chybu jsem přehlédl. Nepřehlédl jsem ji pouze já, ale také odborníci z ministerstva hospodářství, s nimiž jsem pozměňovací návrh konzultoval," citoval Kolesíka portál tvnoviny.sk. Podle původního záměru měla novela zákona údajně jen vytlačit z trhu obchodníky s nekvalitním zbožím, nikoliv plošně zakázat prodej většiny potravinářských výrobků.

Očekává se, že zákon bude změněn. Veterinární a potravinářská správa, která vykonává dohled nad prodejci potravin, již oznámila, že poctivé obchodníky pokutovat nebude a že vyčká na novelu zákona.

Podle nových pravidel prodeje zboží na tržnicích budou muset drobní farmáři také prokázat, že vlastní nebo si pronajímají půdu na pěstování ovoce a zeleniny nebo na chov zvířat. Stát tak chce omezit případy, kdy spekulanti levně nakoupili zboží ve velkoobchodech a pak ho za vyšší cenu coby domácí produkci prodávali na farmářských trzích. Toto opatření by také mohlo omezit nabídku lesních plodů a hub, které prodejci sbírají v lesích bez svolení majitele pozemku.