Slovenské ministerstvo obrany podle deníku rozhodlo o nákupu bez vypsání veřejné soutěže a kontrakt byl podepsán překvapivě už před dvěma měsíci. Úřad nákup zbraní potvrdil, detaily odmítl z bezpečnostních důvodů zveřejnit.

Podle Sme hodnota zakázky má dosáhnout 3,25 milionu eur (zhruba 90 milionů korun). Ministerstvo tuto informaci ale popřelo. Uvedlo pouze, že kontrakt byl podepsán tak, aby objednaný materiál bylo možné dodat do konce letošního roku.

Nové zbraně dostanou vojáci formujícího se praporu, který bude kromě jiného určen pro mezinárodní operace. Sme uvedlo, že Česká zbrojovka tím získala výhodu pro případ přezbrojení celé slovenské armády.

Nákup pušek a pistolí pro slovenské vojáky právě od české firmy není překvapivý. Následuje poté, co ministři obrany Česka a Slovenska letos v létě podepsali dohodu o sladění výzbroje v oblasti ručních zbraní.

K podpisu došlo na okraj otevření nového závodu na výrobu zbraní na Slovensku, který Česká zbrojovka založila se slovenským partnerem MSM Martin. Podle dřívějších informací by měl závod kromě jiného montovat právě útočné pušky BREN.

Generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík Slováckému deníku prozradil, že smlouva podepsaná mezi Českou Zbrojovkou Uherský Brod a slovenským ministerstvem obrany je podle něj jedním z prvních pozitivních kroků ve vzájemné spolupráci ve vojenské oblasti mezi Českou a Slovenskou republikou.

„Přímo navazuje na memorandum, které letos v červenci uzavřely ministerstva obran obou zemí o unifikaci výzbroje armád v obou zemích. Dodávka zbraní je určena pro prapor ISTAR a přezbrojen bude do konce roku 2014," dodal Lubomír Kovařík.

Smlouva na nové zbraně není jediným významnějším kontraktem, který slovenské ministerstvo obrany uzavřelo v posledním období. S italskou společností Alenia Aermacchi úřad v říjnu podepsal smlouvu o dodávce dvou nových vojenských dopravních letadel C-27J Spartan, za které včetně logistické podpory a výcviku personálu zaplatí zhruba 94 milionů eur.