Výpověď podaná ve špatnou chvíli, může člověka přijít na tisíce korun navíc. Původní snaha ušetřit tak rázem vychází naprázdno a výhody spojené se změnou dodavatele vytlačí rozčarování. Aby se vám to nestalo, důkladně si prostudujte smlouvu se stávajícím dodavatelem energií. Výpověď má většinou být podána alespoň 3 měsíce před obnovením smlouvy, toto datum doporučujeme označit v kalendáři.

Doba určitá versus neurčitá

Chcete elektřinu za lepší cenu? Porovnáme za vás aktuální nabídky dodavatelů

Nejlépe jsou na tom ti, kteří uzavřeli smlouvu na dobu neurčitou. Nejsou vázáni na žádnou lhůtu, a smlouvu tak můžou ukončit, kdykoliv se jim zlíbí. Stačí si najít nového dodavatele, uzavřít s ním smlouvu a nechat ho zajistit formality spojené se změnou dodavatele.

 U smluv na dobu určitou je důležité dodržet základní postup. Nejprve si zjistěte, k jakému dni smíte smlouvu ukončit, a v jaké lhůtě. Pokud byste výpověď podali dříve, dodavatel váš krok vyhodnotí jako porušení smlouvy a pohrozí vám mastnou pokutu.

Elektrická energie. Ilustrační snímek.
Ceny energií brzy vystřelí vzhůru. Proč, o kolik a jak můžeme ušetřit?

I smlouvu na dobu určitou lze ale za určitých okolností vypovědět v průběhu její platnosti, aniž by to bylo bráno jako její porušení. Tuto možnost mají lidé v momentě, kdy prodejce změní smluvní podmínky nebo navýší cenu.

 Chcete-li dobrou radu, pak při výběru dodavatele energií nehleďte jenom na cenu. Nejprve si porovnejte nabídky od různých dodavatelů, menších i větších. Pomůžou vám při tom srovnávače on-line. Nejlepší dodavatele si bez výčitek svědomí proklepněte. Velmi užitečnou informací je například to, zda vybraný dodavatel podepsal Etický kodex ERÚ a uznává základní zásady slušného a férového chování.

Elektřina. Ilustrační foto.
Chcete elektřinu za lepší cenu? Porovnáme za vás aktuální nabídky dodavatelů