Občanští demokraté původně navrhovali nutný souhlas soudu zrušit zcela. Výbor podpořil pozměňovací návrh Marka Bendy (ODS), podle kterého nebude soud rozhodovat, pokud skončila zákonná šestiletá doba spoření. Verdikt soudu se zároveň bude vyžadovat v případech, pokud s ukončením smlouvy dítěte nebudou souhlasit všichni jeho zákonní zástupci.

Pelikánovi vadí mimo jiné to, že předloha pojednává jen o stavebním spoření a není obecná pro všechny obdobné produkty. Uvedl také, že souhlas soudu nezavedl nový občanský zákoník, jak se obecně myslí, v právní úpravě byl i předtím. Zákonná pravidla, která mají chránit jmění dítěte, se podle Pelikána léta obcházela. Ministr ale ocenil to, že původní návrh ODS se omezil, čímž se "zmírní škody". "S vaničkou vylijeme asi ne dítě, ale kachničku," uvedl.

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) naopak soudí, že naspořené peníze jsou kromě státní podpory spíše rodičů než dětí. Úpravu v debatě podpořili i další poslanci. "Musíme hájit zájmy občanů, je to užitečná změna," uvedla Pelikánova předchůdkyně v ministerské funkci Helena Válková (ANO). Pavla Golasowská (KDU-ČSL) podotkla, že lidé jsou naštvaní, že musejí jít k soudu, když jde o jejich peníze. "Není možné zbytečně zatěžovat soudy a rodiče," uvedl předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Loni soudy vedly podle informací ministerstva spravedlnosti přes 2000 řízení o ukončení stavebního spoření. Jen u desítek případů souhlas neudělily.