Zdanění církevních restitucí je jednou z podmínek komunistů pro toleranci menšinové vlády hnutí ANO premiéra Andreje Babiše a ČSSD. A při dnešním hlasování se domluvená spolupráce potvrdila.

Podle KSČM by stát mohl tímto zákonem každoročně získat zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard, které církvím po uzavření smluv posílá.

Církevní restituce

S tím nesouhlasí historik Jaroslav Šebek. Ten dnes řekl, že pokud by církve mohly řádně hospodařit se svým majetkem, byl by výnos do státní pokladny vyšší, než bude ze zamýšleného zdanění.

Pro novelu dnes bylo 106 ze 172 přítomných poslanců. K členům vládních stran a komunistů se přidali i zákonodárci SPD. Naopak proti byli zástupci ODS, Pirátů, lidovců, TOP 09 i STAN. 

Našli se však i "rebelové" ze samotného hnutí ANO. Hlasování se zdrželi ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, Aleš Juchelka i Barbora Kořánová, informovala ČT.

Kritika ze strany pravice

Pravicová opozice totiž pokládá předlohu za protiústavní, a to i s ohledem na smlouvy, které v minulosti uzavřel právě stát s církvemi v souvislosti s majetkovým přiznáním. Do sněmovního finále se tak novela dostala až na mimořádné schůzi v polovině prosince.

"Argumenty zastánců zdanění církevních restitucí při diskusi ve Sněmovně byly ostudné a nikdy by mě nenapadlo, že se něčeho podobného třicet let od pádu komunismu dočkám," kritizoval novelu na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

Piráti již v polovině prosince uvedli, že program nemohou podpořit, protože nebyla vypracována analýza, která by doložila neúměrnost výše církevních náhrad.

Velmi kriticky se ke schválení vyjádřil i místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. "Komunisté ve spolupráci s ČSSD a ANO se vrátili do roku 1948 a opět kradou! Je to stejné, jako když vám někdo ukradne auto, jeho používáním na něm vydělává, po letech používání ho zničí, nemůže vám ho vrátit, tak vám za něj dá peníze a ty vám ještě zdaní. Věřím v Ústavní soud," uvedl na svém twitteru.

Novela nyní míří do Senátu. Očekává se však, že horní komora jí "zelenou" nedá. Dolní komora by se jí v takovém případě zabývala znovu. Kritici novely tvrdí, že by se danila náhrada za ukradený majetek a že návrh je protiústavní.

Zástupce biskupů: Jde o vítězství populismu

Jako vítězství populismu nad zdravým rozumem a právním státem vnímá schválení novely o zdanění peněžité části restitucí generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. Uvedl to na twitteru.

"K dnešnímu hlasování ve Sněmovně chci říci jediné: zvítězil populismus nad zdravým rozumem a právním státem!," uvedl na sociální síti Přibyl. Katolická církev, jež je příjemcem nejvyšší sumy vyplácené v náhradách, opakovaně říká, že církevní restituce v současné podobě nejsou nadhodnocené a jsou výhodné pro stát i obyvatele ČR. Součástí zákona o majetkovém vyrovnání je i odluka církví od státu.

Historik Šebek připomněl, že takzvané církevní zákony, jimiž komunistický režim zavedl kontrolu nad životem církví a náboženských společností v Československu, byly přijaty v roce 1949. Komunistický návrh na zdanění tak vnímá jako smutný dárek komunistů k 70. výročí této události.

"Řada původně církevních památek a staveb pak ve vlastnictví státu zchátrala, je to (návrh na zdanění) od komunistů farizejské," řekl Šebek. Rétorika komunistů se podle něj ani za 70 let nezměnila. "Demokratické strany včetně hnutí ANO by neměly naskakovat na komunistickou propagandu," řekl. K propagandě řadí i nedávno vydanou knihu bývalého předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka o církevních restitucích a údajné škodlivosti církve.

Zákon o církevních restitucích z roku 2012 počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávají, mají církve během 30 let získat 59 miliard korun navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona už od roku 2013.