Ty se dosud počítaly jednou ročně na základě předchozí spotřeby. Dokud se ceny příliš neměnily, pro domácnosti to neznamenalo zátěž. Nyní by tedy při zachování dosavadního systému lidé museli čekat řadu měsíců i v případě, že by ihned zavedli úsporná opatření. „Kdyby se to promítlo až za tři čtvrtě roku či rok do faktury, bylo by to pozdě, a nebylo by to ani motivační,“ uvedl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Kdo chce na zálohách platit méně, může si zjistit svou spotřebu z portálu mujcez.cz. Ten mu zobrazí i případný přeplatek. „Pokud skutečně bude šetřit, znamená to, že jsou zálohy nastaveny výše, než je potřeba, a bude si je moci snížit,“ vysvětlil Kadlec. Již nyní lze o snížení záloh požádat telefonicky. Od podzimu tak budou moci zákazníci učinit elektronicky sami.

Lidem pomůže s rostoucími cenami elektřiny takzvaný úsporný tarif. Stát jim část nákladů uhradí.
Senát přijal úsporný tarif za energie. Půjde o fixní sumu bez ohledu na spotřebu

Další dodavatelé energií zatím zůstávají u běžného způsobu výpočtu, tedy podle předchozí spotřeby. Někdy dokonce zákazníci dobrovolně platí více. „Lidé tak reagují na aktuální situaci a zálohy si preventivně zvyšují, aby se vyhnuli případným nedoplatkům,“ uvedl mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Podobné žádosti zákazníků zaznamenala také Pražská energetika. Kdo by však chtěl zálohy snížit, musí firmě nahlásit stav elektroměru. „Na tento krok navazuje mimořádné vyúčtování, fakturace, případně vrácení přeplatku a stanovení nového rozpisu záloh,“ řekl mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka. Zjednodušení by do budoucna podle něj mohl přinést plošný přechod na chytré elektroměry, kdy bude možný dálkový odečet a měsíční vyúčtování.

Větší zálohy než dosud si také dobrovolně a často nechávají naúčtovat zákazníci společnosti innogy. Kdo by měl zájem, může si však také zde nastavení záloh upravit v aplikaci innosvět.

Senioři a peníze - Ilustrační foto
Penze vzroste o 850 korun. I s výchovným bude průměrně 19 500, řekl Jurečka

A v blízké budoucnosti by měl domácnostem od příliš vysokých plateb za energie pomoci i takzvaný úsporný tarif. Půjde o fixní částku, o niž jim dodavatelé po ročním vyúčtování sníží fakturu. Příslušnou novelu energetického zákona již schválenou poslanci tento týden odsouhlasil Senát.

Češi plánují šetřit

Rostoucích cen energií se podle nového průzkumu společnosti Ipsos obává 70 procent Čechů. „V případě dalšího výrazného nárůstu záloh za energie plánuje osm z deseti domácností ještě více šetřit,“ uvedl analytik Ipsos Michal Straka. Například pořízením úspornějších spotřebičů, žárovek či třeba i změnou dodavatele.

Cestu, jak ušetřit na energiích, může zájemcům pomoci nalézt i nový web setrim.cz. Každá rodina si na něm může spočítat optimální spotřebu. Funguje přitom jednoduše. Lidé mohou zadat, zda bydlí v bytě či rodinném domě, jaká je velikost vytápěné plochy a způsob vytápění. „Web následně doporučí konkrétní opatření i s výší možné úspory,“ uvedla ředitelka odborného portálu TZB-Info Dagmar Kopačková.