"Myslím, že když se podíváme na to, jak stárne populace, potřebujeme zvýšit valorizaci penzí. Domnívám se, že není možné, abychom podkopali systém sociálního zabezpečení tím, že by se snižovaly odvody firem na sociálním pojištění," uvedl premiér. Důchodový účet je podle něj již dnes v deficitu. "A i když máme vysokou míru zaměstnanosti, tak v příštích letech nebude prostor, aby se snižovaly sociální odvody," dodal.

Zdanění práce, tedy daň z příjmu včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění, podle analytika ČSOB Petra Dufka patří k nejvyšším v Evropě.

"Ve skutečnosti však ČR žádné navýšení daňové progrese nepotřebuje. Jsme jednou z nejvíce rovnostářských zemí na světě a míra daňové progrese je v mezinárodním srovnání uměřená. Mnohem palčivějším problém je vysoké daňové zatížení práce. Objem sociálních odvodů v poměru k HDP je v ČR jeden z nejvyšších v hospodářsky vyspělém světě," uvedl dnes například hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Nastavení českého daňového systému vyhovuje velkým a bohatým

Premiér Sobotka (ČSSD) o víkendu uvedl, že nastavení českého daňového systému vyhovuje velkým a bohatým. Cílem ČSSD je podle něj zásadní reforma směrem k progresi. Konkrétní parametry chce sociální demokracie představit na jaře příštího roku. Daňová progrese obecně znamená, že lidé odvádí na dani z příjmu tím více peněz, čím vyšší mají příjmy.

Pojistné na sociální zabezpečení v Česku patří k nejvyšším na světě. U průměrné měsíční mzdy jsou náklady na sociální pojištění v porovnání s dalšími státy v normě, ale při příjmech okolo 50.000 Kč za měsíc patří ČR mezi nejdražší země, uvedla letos v srpnu daňová společnost TaxVision.

Pojistné odváděné zaměstnavatelem je v ČR 34 procent. Zaměstnavatelé platí z hrubé mzdy 25 procent na sociální a devět procent na zdravotní pojištění. Navíc ještě platí zaměstnanec odvody na sociální pojištění 6,5 procenta z hrubé mzdy a 4,5 procenta na zdravotní. Ve Švýcarsku přitom zaměstnavatelé platí jen necelých osm procent, v Británii 14 procent.