„Žádná tabulková místa hasičů a policistů se rušit nebudou. Nikdo jim na tarify sahat nebude, platový objem neklesne,“ prohlásil Rakušan. Uvedl to v reakci na dotaz poslankyně SPD Karly Maříkové, zda se s ohledem na připravovaná úsporná opatření chystá snižovaní stavu policistů. U občanských zaměstnanců policie je možné, že bude muset dojít k částečnému snížení stavů, připustil Rakušan.

Ministerstvo financí předložilo na konci května první návrh státního rozpočtu, v němž navrhlo snížení sumy na platy ve veřejném sektoru o čtyři procenta s poklesem platových tarifů o pět procent. O pět procent by pak spolu s tím klesl i příspěvek na výkon státní správy. Odbory to kritizovaly jako nepřijatelné a pohrozily protesty.

Snížení počtu policistů ušetří státu miliardy, tvrdí návrh Národní ekonomické rady státu. Bezpečnostní sbory namítají, že už tak mají podstav a další omezení ohrozí bezpečnost. Ilustrační foto.
Snížit počty policistů a ušetřit miliardy? Návrh NERV vzbudil obavy o bezpečnost

Podle premiéra nejde o konečné politické rozhodnutí vlády, pouze o úřednický návrh. „Jediné, co platí ze strany vlády, je to, co jsme schválili v rámci ozdravného balíčku. A to je, že jsme schválili snížení objemu finančních prostředků v celém státě o dvě procenta. To vůbec neznamená, že se to bude týkat každého útvaru, úřadu, každé státní instituce. O všem ostatním by bylo zatím zbytečné spekulovat,“ odpověděl na dotaz novinářů ohledně krácení platů v bezpečnostních sborech Fiala.

Ministerstvo vnitra by mělo v příštím roce podle první verze rozpočtu, kterou má ČTK k dispozici, hospodařit s rozpočtem 91,4 miliardy korun. Oproti letošnímu plánovanému rozpočtu je to o 8,2 miliardy méně. V roce 2022 měl úřad na výdaje 93,4 miliardy korun. Na platy policistů, hasičů a dalších státních zaměstnanců je v rozpočtu ministerstva na příští rok vyčleněno zhruba 38,8 miliardy korun. Proti letošnímu roku jde o mírný nárůst. Návrh do budoucna počítá s dalším růstem, v příštích dvou letech by mělo na platy jít z rozpočtu vnitra více než 40 miliard korun.