Noční hluk, hlasité alkoholické večírky, nepořádek, spory se sousedy, nedodržování pravidel. Tak si mnozí lidé představují „soužití“ se sousedy. Ale domluvy ani pokuty udělené přestupkovou komisí příliš nepomáhají.

„V oblasti přestupků není recidiva nijak výjimečná. Vymáhání trestů v této agendě je komplikované a pachatelé přestupků jsou si této ‚beztrestnosti‘ dobře vědomi,“ říká mluvčí Svazu měst a obcí ČR Alexandra Kocková.

Poslanecká iniciativa

Novelou zákona o pomoci v hmotné nouzi to chce změnit poslanec Jan Bauer (ODS). Ten navrhuje, aby obce měly možnost po trojím spáchání přestupku proti pořádku během jednoho roku nahlásit člověka, který ho spáchal, ale přesto pokutu nezaplatil a pobírá sociální dávky, úřadu práce. Ten by mu měl částku strhnout z doplatku na bydlení nebo z příspěvku na živobytí a poukázat ji obci, která pokutu uložila.

Bauer původně navrhoval, aby notoričtí neplatiči sankcí přišli o dávky úplně. Ale to se nesetkalo s nadšeným přijetím na straně vlády. Proto to změnil. „Vycházím vstříc drtivé většině připomínek vlády. Lidé v Ústeckém kraji nebo na severu Moravy už nestojí o sliby, ale o konkrétní, třeba i dílčí změny,“ konstatoval poslanec.

Jeho návrh má značnou podporu i mezi poslanci z dalších politických stran včetně vládních. „Třeba v Ústí nad Labem je to třicet lidí, kteří dělají přestupky pořád dokola a obtěžují tím všechny ostatní. My na ně nemáme páky,“ konstatovala tam například poslankyně Eva Fialová (ANO).

Pochyby odborníků

Pochyby o návrhu mají mnozí odborníci. „Chudinské dávky jsou nepostižitelné srážkami, protože jejich účelem je zajistit ústavou zaručené právo na pomoc v hmotné nouzi každému, kdo ji potřebuje,“ říká Alena Zieglerová.

Obává se zneužívání ze strany některých obcí. „Vymýšlením obskurních vyhlášek, jakými je třeba zákaz sezení na zábradlí, bude možné vyrobit ze sociálních dávek snadný penězovod ze státního rozpočtu do obecních kas,“ míní.

Svaz měst a obcí se k návrhu staví ostražitě. Doporučuje ho doplnit analýzou, aby nepříznivě nedopadl na lidi ekonomicky závislé na pokutovaném jedinci.