Dvě největší sociální sítě měly technické problémy, ale do necelé hodiny se je podařilo odstranit. Uživatelé se kvůli nim nemohli ke službě přihlásit. „Omlouváme se, něco se stalo. Pracujeme na tom a napravíme to co nejrychleji," objevilo se na webové stránce Facebooku.

„Víme o výpadku a pracujeme na jeho odstranění. Děkujeme za trpělivost," sdělil mluvčí Instagramu.

Mluvčí Facebooku sdělila stanice BBC, že příčinou není zásah někoho zvenčí, ale provádění vnitřních změn, které zasáhly do konfiguračního systému služby. „Problém jsme rychle vyřešili a obě služby jsou nyní všem stoprocentně dostupné," sdělila mluvčí.

Výpadek začal v 7:20 SEČ a trval zhruba 40 minut. Týkal se jak webových služeb, tak aplikací. Na problémy s přihlášením do sítě upozornili mimo jiné uživatelé v USA a v Indii, potíže měli i Češi. Zablokována byla krátce také seznamovací aplikace Tinder.

Útok hackerů

Hackerská skupina, která si říká Lizard Squad, se přihlásila k útoku na tyto sítě na Twitteru. Už v pondělí tato skupina, která se údajně hlásí k radikálům z Islámského státu, napadla webovou stránku letecké společnosti Malaysia Airlines. Na její webové stránce se totiž v pondělí objevilo přihlášení, na němž se Lizard Squad charakterizuje jako „oficiální kybernetický chalífát". Text byl doplněn fotografií horní části ještěrky oblečené ve společenském úboru s cilindrem na hlavě, monoklem na oku a dýmkou v ústech.

Síť Facebook založil v roce 2003 Mark Zuckerberg, který tehdy studoval na Harvardově univerzitě. Od té doby se síť stala nejpopulárnější službou a odhaduje se, že ji využívá 1,3 miliardy lidí. V roce 2012 firma vstoupila na burzu a její tržní hodnota dosahuje 200 miliard dolarů.