Parky a další veřejná prostranství tak dostanou zcela nový rozměr. „Lavičky nemusejí sloužit pouze k odpočinku, ale lidé na nich mohou i pracovat. Není nutné, aby během letních dnů trávili čas jen v kanceláři," podotýká Lukáš Svoboda ze společnosti E.ON, která instalaci laviček v českých městech podporuje.

Koncem května budou mít solární lavičky v Blatné a v Lipně nad Vltavou, v červnu se chystá jejich instalace ve Volyni a v Třebíči. „Lavička obsahuje dvě USB zásuvky pro nabití mobilů nebo tabletů. Nový prvek městského mobiliáře bude umístěný u nově vybudovaného skateparku, který leží v komplexu sportovišť. Věřím, že si k lavičce mladí sportovci rychle najdou cestu," říká Pavel Ounický, místostarosta města Blatná.

Solární lavičky zapadají do konceptu chytrých měst. Poprvé byly představeny na Expu 2015 v Miláně. „Lavičky CapaSitty jsou první v České republice, které fungují na principu obnovitelných zdrojů energie. Jsou energeticky soběstačné, takže nepotřebují připojení k pevné elektrické síti a mohou být ihned instalovány," uvádí Matěj Kotrba ze společnosti Full CapaCity, s.r.o., která solární lavičky vyrábí. „Spolupráce funguje tak, že město od nás zakoupí solární lavičku, jež nese brand společnosti E.ON, která na instalaci laviček přispívá," upřesňuje Kotrba.

O společnosti Full CapaCity
Firma Full Capacity propojuje interaktivní a audiovizuální umění, design, technologie a nové trendy v oblasti obnovitelných zdrojů energie v osobním využití. Je výrobcem solární lavičky pro veřejný prostor CapaSitty, která slouží k odpočinku, poskytuje internetové připojení a nabíjí přístroje pomocí USB a indukce.

Lavička by měla fungovat až 14 dní bez slunečního svitu, takže ji bude možné využívat celoročně. Solární panel je proti vandalům chráněný tvrzeným sklem a použitá elektronika je uzamčena v ocelové skříni.

Lavičky mají i další funkce. Monitorují čistotu ovzduší a hladinu hluku. Kromě toho sledují pohyb lidí v místě, kde jsou instalované. „To vše jsou v dnešní době velmi důležitá strategická data, která vytvářejí kompaktní celek pro efektivnější řízení města," dodává Svoboda.

Aktuálně probíhá instalace solárních laviček hned na několika místech v zemi. Jedním z nich je Království lesa, atrakce v zábavním resortu v Lipně nad Vltavou, která se nachází poblíž hojně navštěvované Stezky v korunách stromů. Už nyní zde fungují další zařízení nebo technologie využívající obnovitelné zdroje, jako je třeba autonomní lampa veřejného osvětlení.