Rozhodl o tom dnes brněnský krajský soud. ČTK informaci získala z insolvenčního rejstříku.

Krajský soud povolil Horské prodej takzvaných měřenek mimo dražbu, tedy ve výběrovém řízení, o což správkyně žádala. V žádostech uvedla, že jde o majetek zajištěný pro Českou spořitelnu, největšího věřitele OP.

„K prodeji tohoto majetku byl správkyni udělen pokyn zajištěného věřitele 14. července 2011. Dne 23. srpna 2011 byl prodej majetku měřenky projednán věřitelským výborem, když byl odsouhlasen prodej mimo dražbu. Věřitelský výbor schválil realizaci prodeje a stanovil podmínky prodeje. Základním kritériem pro vítěze bude výše nabídnuté kupní ceny,“ uvedla v odůvodnění asistentka soudce Barbora Tichá.

Soud uložil insolvenční správkyni OP, aby mu a věřitelskému výboru ve lhůtě 30 dnů od doručení dnešního rozhodnutí podala zprávu o zpeněžování výroby na míru. Jde o poslední funkční část OP a podle odborníků je takzvaným zlatým vejcem podniku.

Spory věřitelů

Oděvní podnik je v úpadku, který provázejí spory jednotlivých věřitelů, od loňského ledna. Své pohledávky vůči OP nárokuje podle informací v insolvenčním rejstříku 555 věřitelů, žádají 2,15 miliardy korun. Podle znaleckého posudku je hodnota OP zhruba 1,1 miliardy Kč. Experti se však shodují na tom, že jeho hodnota klesá.

V dobách, kdy podnik provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10.000 lidí, nyní je to asi 400.