Usnesení je zveřejněno v insolvenčním rejstříku a je možné se proti němu odvolat do 15 dnů. V případě zamítnutí reorganizace se otevírá cesta ke konkurzu.

Podle soudu jednání HMS od podání návrhu na povolení reorganizace vzbuzovalo pochybnosti o poctivosti jeho skutečných úmyslů. Firma například neplnila povinnosti vůči obchodnímu rejstříku, často střídala lidi ve statutárních funkcích a problematické bylo i obsazení dozorčí rady, které bylo podle soudu pouze formální. Faktický management není podle soudu možné identifikovat, řídicí struktura firmy se prolíná s vedením firmy Legios Loco.

HMS v reakci na usnesení soudu uvedla, že insolvenční řízení dostává bizarní rozměry.

"Nejdříve v něm rozhoduje nepříslušný insolvenční soudce, který byl následně z případu rozhodnutím vyššího soudu odvolán a jeho rozhodnutí zneplatněna. Současný insolvenční soudce Zdeněk Strnad se snaží všemi prostředky, podle všeho i nezákonnými, zabránit věřitelům, aby vyjádřili svůj názor na případnou reorganizaci HMS," sdělila dnes Deníku mediální konzultantka HMS Iva Šachová.

Upozornila, že zákon hovoří jasně. "O osudu firmy v insolvenci musí rozhodnout věřitelé. Toto soudní rozhodnutí neznamená konkurz. Soudce nemůže svévolně odmítat svolání schůze věřitelů a nebrat na vědomí věřitelské návrhy," dodala Šachová s tím, že proti rozhodnutí se HMS v dané lhůtě odvolá.

Návrh na insolvenci kvůli 200 milionům

Podle Šachové není tento vývoj neočekávaný, insolvenční správkyně případu Petra Hýsková totiž měla loni 19. prosince ztratit povolení k výkonu insolvenčního správce. "Přesto ji soud dosud neodvolal. To je v přímém rozporu s dikcí zákona. Dochází tak k bezprávnímu stavu a neúnosné situaci, kdy paní Hýsková, která nemá oprávnění vykonávat svoji funkci, obstruuje činnost podniku a poškozuje věřitele i zaměstnance," uvedla Šachová.

Hýsková na konci loňského roku v rozhovoru s Hospodářskými novinami řekla, že se z HMS v posledních měsících ztratily desítky milionů korun. 

Vagonka se do problémů dostala na podzim 2013, kdy na ni podala návrh na insolvenci slovenská Všeobecná úvěrová banka (VÚB) kvůli původně více než dvousetmilionové pohledávce. Reorganizaci soud povolil v červenci 2014 na návrh HMS.