Po sedmnáct let se podzimní Brno na pár dní stávalo centrem nejmodernějších informačních technologií. Díky veletrhu Invex. Desetitisíce lidí si přijížděly prohlédnout novinky z tohoto rychle rostoucího odvětví. Vystavovatelé zaplnili všechny pavilony výstaviště a předháněli se v megalomanských projekcích za statisíce korun.

Letošní ročník Invexu, který ve čtvrtek skončil, ale ukázal něco jiného. Představení velkolepých novinek žádné, vystavovatelů o třetinu méně než loni a hovory o tom, že veletrh másvé slavné období za sebou. „Snažili jsme se zaměřit co nejvíce na odborníky. Ti přijeli hlavně na konference v prvních dvou dnech. Na rovinu ale říkám, že se Invex musí razantně změnit. Hlavně kvůli úbytku vystavovatelů,“ uvedl ředitel veletrhu Radek Malý.

Chybějí velké firmy

Právě neúčast mnoha velkých firem byla v pavilonech znát. „Velcí vystavovatelé tu úplně chybí. Dříve přijížděli s obrovskými projekty za mnoho milionů. To letos vůbec neuvidíte. Nevyplatí se jim to. A proto ubývá i návštěvníků. Kdyby je sem pozvali velcí giganti a řekli: Přijďte za námi, bylo by tady narváno stejně jako dřív,“ zhodnotil situaci ředitel jedné z vystavujících firem Adam Mikulka.

Na Invexu nevystavovala ani významná brněnská firma Grisoft, výrobce antivirového programu AVG. „Návštěvníci se na Invexu zajímají spíš o spotřební elektroniku a naše účast tam ztratila smysl. Navíc jsou všechny informace o nás dostupné na firemním webu,“ řekl mluvčí Grisoftu Jiří Macík.

Podobně jako on začínají mluvit už i ti vystavovatelé, kteří na letošním ročníku ještě byli. „Naše firma už několikrát zvažovala, že příští rok nepřijede. Letos už je toto rozhodnutí prakticky jisté. A když se bavíme s našimi konkurenty, uvažují mnozí z nich podobně,“ reagoval na nedostatek vystavovatelů finanční ředitel jedné ze softwarových firem Jiří Pazdiora.

Návštěvníci veletrhu netajili své zklamání. V pavilonech na ně nečekalo nic nového. „Očekával jsem víc, chybí mi tady velké firmy. Myslím, že se úroveň veletrhu rok od roku snižuje,“ postěžoval si například Lubomír Franc z Brna.

Příliš rychlý rozvoj

Většina vystavovatelů ví, že lidé nechtějí na novinky čekat celý rok až do dalšího veletrhu. „Technologie jdou tak rychle dopředu, že rok čekat s novinkami prostě nemůžeme. Na Invexu pak nemáme možnost něčím výrazně zaujmout. Obchody je potřeba dělat hned, ne čekat na výstavy,“ vysvětlil postoj vystavovatelů Martin Jirmann. Ten také tvrdí, že pokud má Invex dál existovat, přejde do podoby konferencí.

„Určitě nebude pokračovat jako výstava,“ dodal. Tuto možnost naznačila i mluvčí Invexu Martina Kremlová, která tento ročník označila za přelomový. „Budeme se soustředit spíše na odborné konference a semináře. Vystavovatelé by se na nich měli stát odbornými partnery,“ nastínila budoucnost Invexu Kremlová. I na souběžném veletrhu Digitex zřejmě bude v dalších letech vystavovatelů ubývat. „Digitex se stane veletrhem zábavy. Program se bude soustředit na show pro lidi,“ dodala Kremlová.