Do letošního ročníku soutěže bylo nominováno 54 vinařů a vinařských společností ve třech kategoriích podle velikosti produkce. Porota složená  ze zástupců širší odborné veřejnosti z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce či odborného tisku se v letošním roce vzácně shodla: v kategorii malých vinařství dokonce vybrala stejným počtem hlasů čtyři vinařství.

Tradiční finálová devítka vinařství se tak letos rozšíří, a usilovat o titul absolutního vítěze bude letos těchto deset vinařství:


Kategorie malá vinařství (produkce do 50.000 l/rok)

Víno J. Stávek

Jakub Šamšula - vinařství

Vican rodinné vinařství s.r.o.

Vinařství Škrobák

Kategorie střední vinařství (produkce 50.001 – 250.000 l/rok)

Vladimír Tetur

Vinařství Trpělka a Oulehla

Gotberg, a.s.

Kategorie velké vinařství (produkce nad 250.000 l/rok)

Chateau Valtice - Vinné sklepy Valtice, a. s.

Nové vinařství, a.s.

Šlechtitelská stanice vinařská Velké Pavlovice, a.s.

Průběh hodnocení

“Na rozdíl od běžných vinařských soutěží je Vinařství roku postaveno na komplexním hodnocení přihlášených společností. Porotce tak zajímá kromě kvality vína také další parametry jako např. zapojení do rozvoje vinařství,“ vysvětluje prezident Svazu vinařů ČR JUDr. Tibor Nyitray.

Během listopadu navštíví sedmičlenná komise, sestavená z dalších odborníků, konkrétní vinařství a komplexně zde posoudí jejich činnost v uplynulém roce a definitivně tím rozhodne o vítězích.

Završením celého hodnotitelského procesu bude 18. ledna slavnostní galavečer v Brně, na němž budou udělena ocenění výhercům ve třech soutěžních kategoriích a vinaři i veřejnost se dozví, kdo bude hrdým držitelem titulu absolutní vítěz Vinařství roku 2017.

Soutěž vyhlašuje a titul „Vinařství roku“ uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za významné podpory Vinařského fondu ČR a Jihomoravského kraje.

Více informací naleznete na www.vinarstviroku.cz