Slavnostní galavečer proběhl v pátek 9. června v hlavním sále Valdštejnského paláce Senátu Parlamentu České republiky za účasti předních představitelů politické i společenské scény, partnerů i zástupců soutěže.

Letošní absolutní vítězka soutěže Sylva Vartová má za sebou strastiplnou, ale velmi odhodlanou cestu. Po smrti svého teprve šestnáctiletého syna založila mobilní hospic a pojmenovala jej po něm - Ondrášek. „Když byl syn nemocný, poprvé jsem se s rodinou setkala s tím, že člověk, který je nemocný, nemá v Moravskoslezském kraji možnost dožít v poslední fázi života doma. A místo toho je vytržen z prostředí svých blízkých. Proto jsem tehdy založila mobilní hospic," uvedla vítězka Sylva Vartová. Bez jakýchkoli zkušeností založila v roce 2004 neziskovou organizaci závislou jen na grantech a sponzorských darech. První rok fungoval hospic jen s jednou zdravotní sestrou a jedním autem. Sylva se ale nevzdávala a i přes své náročné zaměstnání advokátky a péči o rodinu našla energii na ustavičné shánění peněz a přesvědčování ostatních o smysluplnosti projektu. Dnes hospic úspěšně funguje třináctým rokem s více než dvaceti stálými pracovníky a byl vybrán do pilotního projektu hrazené péče VZP. Pro Sylvu je největší odměnou fungování hospice, Ondrášek je prvním hospicem pro děti v celé ČR.

Zdrcení rodiče Charlie Garda poté, co soud rozhodl, že jejich syn musí zemřít
Nechte to miminko žít ještě šest dní, rozhodl soud

Sylva Vartová nemohla být z osobních důvodů na slavnostním galavečeru, ocenění tak převzala její dcera Adéla.

Galavečera se zúčastnila řada významných osobností

Slavnostní galavečer, který byl vyvrcholením 8. ročníku soutěže, se uskutečnil v prostorách Senátu Parlamentu České republiky za účasti řady významných osobností české politické i společenské scény. „Jsem velmi ráda, že jsme tuto akci mohli hostit na půdě Senátu PČR a pozvali sem všechny vítězky regionálních kol," uvedla první místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horská, která je zároveň ambasadorkou projektu Žena regionu. Ze setkání s finalistkami měla radost i předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová, která je zároveň hejtmankou Karlovarského kraje. „Soutěž Žena regionu podporuji. Jde o veřejně prospěšný projekt, který má za cíl ocenit úsilí výjimečných žen a zviditelnit jejich práci, což je velmi chvályhodné. Bylo velmi zajímavé seznámit se s jejich příběhy. Všechny obětují svůj volný čas pro ostatní a rozhodně zaslouží veřejné uznání," uvedla Vildumetzová.

Těžba uhlí.
Světová těžba uhlí vloni zažila nejhorší propad v historii

Akce se zúčastnila také ambasadorka a ředitelka Středočeského inovačního centra v Dolních Břežanech Rut Bízková, senátorka Eva Syková nebo senátoři Jiří Oberfalzer a Miroslav Nenutil. O hudební vystoupení se postarala operní pěvkyně a sólistka Národního divadla Praha Andrea Kalivodová s klavíristkou Ladislavou Vondráčkovou, violoncellista Pavel Borský s akordeonistkou Klárou Veselou a nechybělo ani vystoupení tanečního souboru školy Svítání Amare. Večerem provázel moderátor Jan Smetana.

Speciální ceny

Během večera byla vyhlášena kromě absolutní vítězky také Cena odborné poroty a ambasadorek, Cena Senátu Parlamentu České republiky a Cena Asociace krajů ČR. První titul si odnesla Michaela Valentová z Karlovarského kraje, která se nebála postavit zákeřné nemoci a zároveň začít pomáhat nejen skrze Běh s čelovkou nebo spolek Pomáhej srdcem. Cenu Senátu PČR získala lékařka věnující se akupunktuře a homeopatické léčbě a zakladatelka spolku Náruč Vladimíra Hejmová ze Středočeského kraje a Cenu Asociace krajů ČR vyhrála Ladislava Blumelová z Plzeňského kraje, místopředsedkyně nadačního fondu Šance onkoláčkům.

Regionální vítězky 8. ročníku soutěže Žena regionu:
Praha
Zuzana Goišová, ministerská úřednice a milovnice koček

Středočeský kraj
Vladimíra Hejmová, lékařka

Ústecký kraj
Petra Dlabolová, bojovnice za férové jednání se zákazníky a uplatnění handicapovaných osob na trhu práce

Liberecký kraj
Hana Böhme, kynoložka

Karlovarský kraj
Michaela Valentová, organizátorka Běhu s čelovkou a zakladatelka spolku Pomáhej srdcem

Pardubický kraj
Markéta Kutilová, novinářka a humanitární pracovnice

Plzeňský kraj
Ladislava Blumelová, místopředsedkyně nadačního fondu Šance onkoláčkům

Jihočeský kraj
Daniela Werbynská Laschová, ředitelka farní charity

Kraj Vysočina
Ruth Šormová, ředitelka neziskové organizace

Jihomoravský kraj
Andrea Pokorná, vysokoškolská pedagožka

Olomoucký kraj
Milada Sokolová, editorka, zastupitelka a iniciátorka řady kulturních akcí a tradic v Prostějově

Moravskoslezský kraj
Sylva Vartová, majitelka dětského hospice

Zlínský kraj
Veronika Záhorská, ředitelka sítě hotelů a pořadatelka charitativních akcí

Královéhradecký kraj
Renata Moravcová, předsedkyně odbočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých a Klubu držitelů vodicích psů