Sezona nákupu turistických potřeb sice ještě nenastala, ale z nabídek obchodů rychle mizí karimatky, spací pytle, rozložitelná lehátka či nafukovací matrace. Důvodem není obměna výbavy na letní dovolené, ale pomoc lidem prchajících před válkou z Ukrajiny. Češi totiž vyslyšeli prosby humanitárních organizacích, a pokud je to jen možné, pomáhají.

„Nárůst zájmu o spací pytle, karimatky anebo vařiče sledujeme prakticky od počátku invaze, tedy od konce února. Tehdy vzrostl o 260 procent zájem také o klasické i nafukovací matrace, přistýlky, deky a přikrývky,“ potvrdil šéf analytiků nákupního rádce Heureka.cz Michal Buzek. „Oproti loňskému březnu je o spací pytle i karimatky až o 135 procent vyšší zájem. Běžně se tento sortiment kupuje totiž až na začátku léta,“ doplnil.

Nárůst poptávky potvrzují i prodejci. „Obecně lze říct, že na nákupech našich zákazníků se solidarita s Ukrajinou projevila velice silně. V prodejích u kategorií karimatek a spacích pytlů je meziroční nárůst prodeje v řádech stovek procent,“ sděluje obchodní ředitel Alza.cz Ondřej Hnát.

Uprchlíci stále přicházejí

Do Česka od počátku konfliktu přišlo přes 300 tisíc uprchlíků a další stále přicházejí. V městských budovách či školních tělocvičnách vznikají prostory pro nouzové bydlení. „Není problém s prostory, ale s tím je vybavit. Kdo může darovat lůžka, matrace či přikrývky, ať je přinese,“ nechal se slyšet mimo jiné hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

„Aktuálně máme objednáno několik paland, pro které máme využití i v budoucnosti. Chtěli bychom ale poprosit o pomoc i veřejnost. Pokud můžete, budeme moc rádi za karimatky a spacáky. Poslouží k nouzovému ubytování válečných uprchlíků,“ vyzval starosta Znojma Jakub Malačka.

V Česku má své firmy mnoho ruských podnikatelů. Kvůli sankcím po ruské invazi na Ukrajinu již ale začínají mír problémy.
Sankce kvůli válce: Podniky ruských majitelů v Česku již začínají mít problémy

Materiální pomoc vítají i humanitární organizace. Uplatní ji nejen zde v Česku, ale především na Ukrajině. Tři vlaky naložené stovkami tun potravin, spacích pytlů, přikrývek, karimatek, hygienických potřeb, setů operačního materiálu a dalších potřebných věcí ze sbírek Člověka v tísni už dorazily do ostřelovaného Kyjeva. Odtud míří i dále do hůře přístupných lokalit. „Česká pomoc je jedna z největších, ne-li v této chvíli vůbec největší humanitární pomocí, která na Ukrajinu byla dopravena či je na cestě,“ sdělil ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Tuzemské organizace pak nabádají, aby lidé sledovali jejich oficiální stránky s konkrétními požadavky. „Za jakoukoliv pomoc moc děkujeme. Chápeme, že někdo může mít problém poslat peníze, ale stále je to nejefektivnější způsob pomoci. Když bylo zapotřebí nakoupit hygienické potřeby, koupili se,“ vysvětluje mluvčí Diecézní charity Brno Zuzana Horáková.