Kritici ale namítají, že zatímco se ekonomika dostává do tempa, bez práce je pořád víc lidí, než jich bylo na úřadech práce před krizí a také že výrazně vzrostla sociální nerovnost. Podle Národního statistického institutu se zvýšila výkonnost španělské ekonomika v dubnu až červnu v porovnání s předcházejícím čtvrtletím o 0,9 procenta.

Útok nožem v hamburském supermarketu
V Hamburku vraždil Ahmad A., zřejmě pod vlivem islámských radikálů

Na tiskové konferenci, kterou premiér Rajoy uspořádal před odchodem na letní dovolenou, prohlásil, že “Španělsko bohatne jako před krizí“. Měl na mysli index vyjadřující reálný růst HDP, který bere v úvahu inflaci a jiné sezónní vlivy. Ve druhém čtvrtletí tento index představoval 104,83. Před devíti lety, tedy v dubnu až červnu 2008, byl tento index na úrovni 104,36. Byl to poslední čtvrtrok předtím, než se Španělsko ponořilo do finanční a hospodářské krize.

Národní statistický institut upozornil, že čísla jsou zatím neoficiální. Přesné údaje budou zveřejněny až 24. srpna.

Krize přinesla Španělsku vysokou nezaměstnanost, záchrana španělského bankovního sektoru vyšla Evropskou unii v roce 2012 na 41,3 miliardy eur. Po nástupu premiéra Rajoye došlo k velkým škrtům ve výdajích, což vedlo současně k velkým společenským protestům.

Nissanu se společenství s Renaultem vyplatilo. V prvním pololetí prodaly obě značky spolu s Mitsubishi nejvíc aut.
Renault s Nissanem sesadili z trůnu Volkswagen i Toyotu. Prodali nejvíc aut

Když se Rajoy v roce 2011 dostal k moci, uskutečnil rozsáhlé škrty výdajů, což vyvolalo obrovské protesty, když rostly nerovnosti. V současnosti je růst španělského hospodářství vyšší, než je průměrný růst eurozóny a také se snížila nezaměstnanost, která dosahovala až 27 procent. Ale i současných 17,2 procenta představuje druhou nejvyšší míru nezaměstnanosti v EU. Hodně nových pracovních míst je jen krátkodobých a navíc špatně placených. Bez práce je stále o 1,5 milionu víc lidí, než před krizí.

Ministr hospodářství Luis de Guindos řekl minulý víkend, že země by mohla zvyšovat svůj ekonomický výkon rychleji, než v letech 2015 a 2016, kdy hospodářství rostlo o 3,2 procenta. Pokud by jeho předpověď vyšla, HDP Španělska by mohl v roce 2017 dosáhnout výše asi 1,15 bilionu eur oproti 1,11 bilionu eur v roce 2008.