Diamant pojmenovaný jako 4 de Fevereiro vytěžili horníci loni v únoru v jihoafrické Agole. Ve své nezpracované podobě (404,2 karatu) byl 27. největším bílým diamantem na světě. Spektrografická analýza následně ukázala, že se jedná o diamant patřící do raritní skupiny IIA, do níž náleží jen zhruba dvě procenta nalezených kamenů.

Ilustrační foto.
U ďáblické hvězdárny se našel trezor. Údajně napěchovaný diamanty

Na leštění surového kusu se v newyorské firmě Julius Klein Group podílelo deset renomovaných specialistů v čele s Benem Greenem, který je považován za nejlepšího brusiče na světě.  ako způsob zpracování byl zvolen brus, kterému se říká emerald. Jako způsob zpracování kamene byl zvolen brus, kterému se říká emerald. Zasazen je ve stylovém náhrdelníku zdobeném menšími diamanty a smaragdy.

Ilustrační fotografie.
Nový trend? Červené hroby i diamanty z popela zesnulých

Podle klenotníka a majitele ALO diamonds Alojze Ryšavého, který s diamanty na světových burzách obchoduje již více jak dvacet let, kupují lidé diamanty i další drahé kameny především jako bezpečnou dlouhodobou investici s jistým zhodnocením.

"Ceny diamantů s nejvyšším hodnocením barvy a čistoty o váze 3 až 4 karátů vzrostly za uplynulých 10 let o 60 %. Vydražený diamant má ale výjimečných 163 karátů, což znamená, že růst ceny bude mnohem rychlejší,“ uvedl Ryšavý.