„Dosud žádný oficiální statut kardiocentra neexistoval. Jakákoliv poliklinika si mohla na dveře napsat kardiocentrum stejně jako například pražský IKEM. Všichni vidíme, že je v tom značný nepoměr, pro pacienta bylo těžké se v tom orientovat. Proto jsme se rozhodli určit, co musí špičkové centrum, které chce nést tento název, splňovat,“ vysvětlil první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr.

Zařízení, která se dosud označovala jako kardiocentra, je nyní v Česku 23. Jen dvanáct z nich však má i kardiochirurgii. Právě ta nejspíš na evropskou miliardu dosáhnou.

Místopředseda České kardiologické společnosti Michael Aschermann z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, si myslí, že ani po auditu žádné centrum nezanikne. „Vytvořily se podmínky hry, aby se špičková centra mohla dovybavit z evropských fondů a péče se rozložila rovnoměrně po celé republice. Ostatní nikdo nezruší, jen prostě nebudou tímto způsobem podpořena,“ řekl Aschermann. Podle něj jejich klinika patří k nejlepším v Česku, proto nastavené podmínky bez problémů splní.

Zdravotní zařízení mohou během srpna a září požádat o audit. Pokud uspějí, do půl roku by měly získat peníze.