Vyplývá to z průzkumu, který pro Českou bankovní asociaci (ČBA) vypracovala agentura SC&C. Jenom minimum, 1,2 procenta, lidí přitom nezvládá svou hypotéku splácet. Důvodů, proč tomu tak je, bývá vícero.

Nejčastěji se ale v tomto ohledu obávají vážné nemoci, ztráty zaměstnání či úmrtí partnera. „Rozvodu se kvůli problémům s hypotékou obává pouze sedm procent lidí, přitom bývá jedním z nejčastějších důvodů problémů,“ konstatoval hlavní poradce ČBA Vladimír Staňura.

Úbytek hypoték

Svým způsobem to potvrzují i informace neziskových organizací pečujících o lidi bez domova. Rozvod či rozchod jsou totiž častou příčinou toho, že lidé nezvládající platit své závazky a končí na ulici. Data, která v průzkumu zveřejnila asociace, jsou sice z hlediska případných zájemců o úvěr na bydlení optimistická, čísla však hovoří o tom, že realita jde opačným směrem. V loňském roce počet nově sjednaných hypoték klesl pod 100 tisíc na 99,5 tisíce.

A pokles pokračuje i letos. Podle serveru Fincentrum Hypoindex si ji za první čtyři měsíce letošního roku vzalo 22 778 lidí, což je o téměř deset tisíc méně než ve stejném období minulého roku.

ČNB zasahuje

Bankéři přičítají pokles zájmu již zvýšené vysoké ceně nemovitostí, ale také vlivu České národní banky (ČNB). Ta totiž loni v říjnu zpřísnila podmínky pro poskytování všech úvěrů včetně hypotečního. Mimo jiné tak splátky půjček nesmějí překročit 45 procent čistého příjmu. Navíc postupně zvyšuje částku, kterou musejí lidé za nemovitost zaplatit ze svého.

Vzhledem k tomu, že cena hypoték postupně roste, jednala včera Bankovní rada ČNB o tom, že by první z výše uvedených podmínek zmírnila. „Rozhodla se však ponechat ji na současné úrovni s odkazem na analýzy a zátěžové testy domácností,“ uvedl guvernér centrální banky Jiří Rusnok. Riziková je podle něj už situace, kdy domácnosti vydávají za splátky 40 procent příjmů.