Spotřebitelský úvěr nebo jinou půjčku splácí podle statistik více než třetina domácností. Problém je, že lidé si půjčují často bez rozmyslu a neznají konkrétní podmínky úvěru. Zhruba polovina zájemců bere první nabídku a vůbec neporovnává konkurenční alternativy. Důsledkem toho je, že s podmínkami spotřebitelských úvěrů mnozí zákazníci nejsou spokojeni. Přejít k jiné bance je naštěstí snadné.

Součástí nové smlouvy o vedení běžného účtu pak může být i refinancování stávajícího úvěru.

Zmíněné cizí slovo neoznačuje nic jiného než převedení staré půjčky do nové banky, která dlužníkovi zaručí výhodnější podmínky.

Tuto službu přitom využívá stále více zájemců, kteří tímto způsobem šetří v rodinném rozpočtu tisíce korun. Jednoduše tak lze snížit vysokou měsíční splátku nevýhodné půjčky z dřívější doby.

Uvedená metoda má smysl hlavně tehdy, když při stejném počtu zbývajících splátek budete v nové bance platit nižší částku.

V případě, že u stávajícího úvěru platíte i poplatky, u nového smluvního partnera se jich můžete zbavit, případně je alespoň omezit. Tím se měsíční splátka dále sníží.

Převést je možné v podstatě každý spotřebitelský úvěr, případně i několik úvěrů. Zde pak mluvíme o konsolidaci, tedy o sloučení půjček do jedné. Refinancovat je možné také účelovou půjčku na nákup automobilu nebo i půjčku neúčelovou.

K administrativnímu vyřízení stačí obvykle několik minut a jako doklad kopie smlouvy. Ostatní úkony už nová banka zařídí za žadatele. V nejednom případě je vyřízení možné i z domova.

Je však dobré vědět, že podmínky, které musí splnit zájemci o refinancování, se u různých bank liší.

Tablet jako dárek

Možná vám při rozhodování pomůže informace, že ocenění Zlatá koruna za nejlepší úvěrový produkt získala loni i předloni jedna z menších bank na českém trhu, Equa, konkrétně za RePůjčku.

V současnosti můžete k této půjčce získat v rámci reklamní kampaně i tablet Lenovo. Akce platí do 28. února.

UniCredit Bank zase nyní novým zákazníkům rozdává chytré telefony. V tomto případě možnost trvá do vyčerpání zásob přístrojů.

Konkrétní podmínky akcí naleznete na internetových stránkách jednotlivých finančních institucí. Refinancování půjček za zajímavých podmínek nabízejí také Air Bank a Zuno, další z menších bank na českém trhu, které v této části trhu vycítily zajímavou šanci prosadit se v konkurenci zaběhnutých větších bank.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu Chytryhonza.cz.