Čínská armáda v roce 2017 zakoupila od největšího ruského vývozce zbraní 10 bojových stíhacích letounů Suchoj SU-35 a v roce 2018 blíže neupřesněné množství zařízení protiletadlového zbraňového systému středního a velkého dosahu S-400.

Americké ministerstvo zahraničí se rozhodlo potrestat čínskou agenturu EDD, která má vybavení armády na starost, a jejího ředitele Li Shangfu zamítnutím veškerých žádostí o licence na export zboží, zákazem podílu na finančním systému Spojených států a umístěním na seznam osob, se kterými maji Američané zakázáno obchodovat.

Na seznamu jsou desítky jmen

Trumpova administrativa na seznam, který vznikl v roce 2017 na základě zákona o boji proti americkým nepřátelům prostřednictvím sankcí (CAATSA), připsala dalších 33 osob a subjektů spojených s ruskou armádou a zpravodajskými službami. Cílem CAATSA je potrestat Rusko za ovlivňování amerických prezidentských voleb v roce 2016, ale také za agresi vůči Ukrajině a účasti na syrské civilní válce. 

„Mezi novými jmény na seznamu, který v současné době obsahuje celkem 72 záznamů, jsou osoby spojené s ovlivňováním voleb roku 2016,“ informovalo ministerstvo. 

Cílem není Peking, ale Moskva

Podle Spojených států nemají postihy proti čínské agentuře poškodit Peking, nýbrž Moskvu. „Konečným cílem sankcí je Rusko. CAATSA nemá za cíl poškodit obranyschopnost armád jakékoli země světa,“ řekl agentuře Reuters pod příslibem anonymity jeden z úředníků.

Rusko předpokládá, že uzavřených dohod ohledně letounů SU-35 a zařízení S-400 se americká opatření nedotknou. „Věřím, že dojde k dodržení smluv přesně podle rozvrhu,“ uvedl člen ruského parlamentu Franz Klinčevič. „Pro Čínu je získání ruského vojenského vybavení velice důležité.“

Sankce jsou symbolické

„Americké sankce budou mít nulový dopad na prodeje ruských zbraní do Číny,“ myslí si singapurský analytik Ian Storey. Podle asijských odborníků na bezpečnost je nejnovější krok Trumpovy administrativy čistě symbolický a přispěje spíše ke sblížení Moskvy a Pekingu.

„Obě země musí čelit šikaně ze strany Spojených států. Existence společné horzby pomůže Rusku a Číně prohloubit vzájemnou spolupráci,“ uvedl Sotrey.