"Probíhají poměrně pokročilá jednání s firmou Ford. Plánujeme vybudovat globální automobilovou alianci, která jen posílí americký automobilový průmysl," řekl Diess. Podle předsedy představenstva americké automobilky Bila Forda mladšího se rozhovory vyvíjejí velmi dobře. 

Setkání s Trumpem

S čelnými představiteli německých automobilek Volkswagen, BMW a Daimler v úterý jednal také prezident Donald Trump. Podle prohlášení Bílého domu představil lídrům společností "svou představu toho, jak všechny automobilky vyrábějí ve Spojených státech a vytvářejí vstřícnější obchodní prostředí".

Ilustrační foto.
Audi investuje 14 miliard eur do elektrické mobility a samořídících vozů

Šéfové automobilek byli pozváni, aby se zúčastnili řady setkání s prezidentovými nejvyššími ekonomickými poradci a jednali o investičních příležitostech ve Spojených státech, včetně výroby a výzkumu a vývoje, uvedl Bílý dům.

Navržená aliance mezi Volkswagenem a Fordem naznačuje konec jedné éry, poznamenává Reuters. Doba, kdy jednotlivé automobilky pracovaly samy za sebe, je pryč už kvůli tomu, že nové technologie a tvrdší pravidla o emisích rozdělují kdysi globální trhy. 

Firmy hledají menší segmenty

Firmy tak nyní hledají výhody ve specifických tržních segmentech, jako jsou hybridní SUV, americké pickupy nebo městské automobily. "Z prohlášení Diesse vyplývá, že Volkswagen využije některé z nevyužitých kapacit Fordu jako součást širšího partnerství," řekl pro agenturu Reuteres Joseph Spak, analytik společnosti RBC Capital Markets. 

Necelá desítka taxikářů se sešla 13. listopadu 2018 v Praze k protestu proti aplikacím jako jsou Uber nebo Taxify.
Zákaz Taxify v Praze. Firma musí dodržet podmínky pro taxikáře, rozhodl soud

Volkswagen však nebude mít akciový podíl ve Fordu. "S Fordem budeme sdílet některé platformy, v USA využijeme jeho kapacitu, která pro nás vyrobí určitý počet vozitel," řekl Diess. Volkswagen má montážní závod v městě Chattanooga v Tennessee. Co se týče nového závodu, Diess uvedl, že v Tennessee o tom jedná, v úvahu ale připadají i jiné možnosti. 

BMW úterní setkání s Trumpem označila v prohlášení za konstruktivní s tím, že její šéf představil podrobnosti již loni zveřejněného plánu na rozšíření závodu ve Spartanburgu v Jižní Karolíně. Zde by firma do roku 2021 chtěla investovat dalších 600 milionů dolarů a současný počet 10 tisíc pracovních míst zvýšit o tisícovku.

Na placený úsek upozorní řidiče pípnutí, které se ozve z jejich palubní jednotky při průjezdu bránou.
Rada EU se shodla na reformě silniční dopravy. Řidiče kamionů čekají změny