„Nové akvizice pro nás znamenají jednak další posílení na českém trhu energetických služeb, jednak akviziční vstup na polský trh, kde chceme ESCO služby (energetické služby pro zákazníky z řad firem a veřejné správy - pozn. red.) dále rozvíjet,“ říká člen představenstva ČEZ Pavel Cyraní.

Země, na které se chce ČEZ v sektoru ESCO v první etapě soustředit, jsou vedle Česka a Slovenska také Německo, Polsko a případně Rumunsko. Německý trh ESCO podle odhadů poroste ročně o sedm procent a podobně expandují i trhy ESCO v Polsku a Rumunsku, kde se například v segmentu projektů energetických úspor čeká každoročně dvouciferný růst.

Předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
ČEZ za tři čtvrtletí vydělal skoro 17 miliard, pomohl prodej nemovitostí

„Jedná se o země, které nám jsou blízké geograficky a kulturně. Zároveň jsou to trhy, na kterých už Skupina ČEZ působí a které dobře zná,“ říká ředitel ESCO International Jaroslav Macek. „V následující etapě jsou pak přirozeným cílem pro rozvoj další země západní Evropy.“

ČEZ letos vstoupil na německý trh ESCO koupí společnosti Elevion. Společnost OEM Energy je prvním akvizičním cílem v ESCO na polském trhu, kde ČEZ působí zároveň i prostřednictvím společnosti ČEZ ESCO Polska. Ve společnosti OEM Energy, která je jedním z lídrů na polském trhu se solárními panely a tepelnými čerpadly, kupuje ČEZ 51procentní podíl s opcí na pozdější získání zbylého podílu.

pěstírna konopí 5
ČEZ vymáhá peníze za ukradenou energii na oběti zločinu

ČEZ zároveň posiluje na českém trhu ESCO. Kupuje 51procentní podíl ve výrobci a dodavateli venkovního i interiérového osvětlení Hormen CE, stoprocentní podíl v dodavateli vzduchotechniky AirPlus a stoprocentní podíl ve společnosti Easy Power, která vlastní a provozuje lokální distribuční soustavy.