Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Společnost ZAT Příbram vychovává špičkové pracovníky

Příbram /ROZHOVOR/ - Příbramská společnost ZAT se zaměřuje zejména na vývoj, výrobu a instalaci automatizačních prvků a systémů, dokázala uspět i v nejnáročnější světové konkurenci. Patří mezi čtyři evropské firmy, které dodávají vlastní řídicí systémy do jaderných elektráren.

5.10.2013
SDÍLEJ:

Příbramský areál firmy ZAT.Foto: Markéta Jankovská

Vážíme si zdejších lidí. Oni jsou naše know-how, říká v následujícím rozhovoru člen představenstva společnosti ZAT a.s. Ivo Tichý. „Naše firma působí v Příbrami už padesát let. ZATem za tu dobu prošly generace výborných pracovníků. Snažíme se jejich práci, zkušenosti a poznatky předávat dalších generacím. Chceme, aby toto dědictví v Příbrami zůstalo a zároveň stále rostlo," konstatuje Ivo Tichý.

V loňském roce vaše firma oslavila padesátileté výročí. Co to pro vás znamená? Jak se společnost ZAT proměnila od roku 1962, kdy vznikla?

Nedávno jsem přemýšlel nad tím, co pro nás půl století vlastně znamená. V oblasti automatizace patříme mezi nejstarší firmy na světě. Působíme v poměrně specifickém oboru automatizace. A protože je to poměrně mladý obor, podíleli jsme se vlastně na jeho zrodu. Pokud bych hledal body, které ovlivnily společnost ZAT nejvíce, prvním bude udržení směru firmy po dobu své existence v oblasti automatizace, druhým pak privatizace v roce 1992. Z dnešního pohledu se tento proces zdá správný. Firma je zdravá a konkurenceschopná. Nejenže jsme schopní udržet špičkové pracovníky, ale dokážeme také každoročně investovat minimálně 40 milionů korun do inovací a vývoje.

Jak vlastně vznikl nápad, aby se z původní hornické firmy odštěpil podnik, který dnes dodává do jaderných elektráren?

Tlak na zvyšování efektivity byl v padesátých a šedesátých letech celosvětový. Navíc se v Příbrami postupně těžilo stále méně uranové rudy. Proto tehdejší vedení rozhodlo vstoupit do segmentu automatizace, který se začal prudce rozvíjet. I to svědčí o osvícenosti zdejších lidí, když se rozhodli vyvíjet speciální čidla a automatizační prostředky. Ty se pak používaly pro potřeby vývojových činností hornického a strojírenského zaměření. A protože byl o tyto produkty zájem, mohla se technologie neustále vyvíjet. Když se v osmdesátých letech začala stavět Jaderná elektrárna Dukovany, mohli jsme dokázat, že umíme vyrábět řídicí systémy i pro tak náročný segment. To považuji za jeden z důvodů, proč se můžeme řadit mezi čtyři firmy v Evropské unii, které dodávají své řídicí systémy pro primární okruh jaderných elektráren. Dokázali jsme se udržet v oboru automatizace. Nepodlehli jsme výhodným ročním kontraktům, které by nám však nedokázaly zajistit práci na dalších dvacet let.

Právě automatizace průmyslových procesů tvoří polovinu vašeho výrobního programu. O co přesně jde?

Definice je poměrně jednoduchá. Automatizace označuje použití řídicích systémů, jako jsou například regulátory či snímače k řízení průmyslových zařízení a procesů. Z pohledu industrializace jde o krok následující po mechanizaci. Zatímco mechanizace poskytuje lidem k práci zařízení, automatizace snižuje potřebu přítomnosti člověka. Stěžejně se zaměřujeme na energetiku, řízení průmyslových procesů a dopravních systémů, dodávky investičních celků včetně zajišťování komplexních dodávek a systémové integrace. Když to zjednoduším, naše systémy dokážou řídit jaderné elektrárny, vlaky, výrobní linky, turbíny, bioplynové stanice, linky v povrchových dolech ale i divadelní technologie. Dalo by se říci, že naše systémy řídí stroje či technologické celky, které vyrábí věci pro každodenní potřebu. Máme vlastní vývoj, projekci, výrobu, instalaci i servis, což není u firem našeho typu až tak obvyklé.

Pravidelně se umísťujete v první trojce nejvýznamnějších firem v regionu. Proč jste zůstali v Příbrami a nepřestěhovali jste se do větších průmyslových center?

Firmu dělají především lidé s patřičným know-how. A právě v Příbrami máme v tomto směru velký náskok, stabilně držíme velkou konkurenční sílu. Vznikli jsme v tomto regionu a nemáme důvod si myslet, že v jiných městech bychom měli lepší podmínky. V oboru automatizace je velmi důležité udržet kontinuitu. Pokud naši lidé něco vymyslí, je naší povinností zajistit, aby tyto zkušenosti předali nové generaci. Jinak bychom totiž nemohli plnit podmínky, které na nás klade bezpečnost jaderných elektráren. Nejen v tomto obor se totiž musíme zavázat, že budeme schopní minimálně dalších dvacet let udržovat a případně vylepšovat dodaný systém.

Podporujete některou z regionálních aktivit?

Pro nás je velmi důležité rozvíjet lidský potenciál a podporovat talenty. Proto se zaměřujeme především na naše zaměstnance. Nejen, že jsme jeden z nejvýznamnějších zaměstnavatelů v regionu, ale dokážeme nabídnout pracovní pozice i špičkovým odborníkům. Stále se snažíme zlepšovat jejich pracovní podmínky. Jen za poslední čtyři roky jsme investovali do modernizace budov v Příbrami přes 65 milionů korun. Zaměřujeme se také na podporu mladých lidí, kteří mají zájem rozvíjet obor automatizace. V minulosti jsme například poskytli podporu studentům, kteří se věnovali robotice. Pravidelně také spolupracujeme se středními i vysokými školami, abychom dokázali naše know-how zachovat pro novou generaci. Podporujeme nadané sportovce nebo Příbramské divadlo. Snažíme se také udržovat vztah se zdejšími obyvateli. Každý rok v lednu pořádáme v našem areálu den otevřených dveří.

Vypadá to, že máte do budoucna dostatek vizí, s nimiž určitě souvisí kvalita lidského faktoru. Z průmyslu se ovšem někdy ozývá, že na některých pozicích chybí dostatek kvalifikovaných pracovníků. Máte s tímto své zkušenosti?

V současné době máme 350 zaměstnanců, z nichž 230 pracuje v Příbrami. Tento stav se za posledních pět let nijak výrazně nezměnil. Zhruba tři čtvrtiny našich zaměstnanců jsou středoškolsky nebo vysokoškolsky vzdělaní lidé a věkový průměr je 42 let, přičemž každý rok nabíráme absolventy přímo ze škol. S vědomostmi je to složité. Ze škol vycházejí lidé s různým stupněm znalostí. Záleží hodně na jejich přístupu. Buď je člověk aktivní a chce, anebo i přes vystudovanou vysokou školu a spoustu znalostí není schopen či ochoten ve chvíli, kdy má nastoupit do zaměstnání, tento nápor zvládnout. Proto právě přístup člověka k práci je pro nás podstatný. To, že nám v republice vymírá know-how, je poměrně ostré tvrzení, spíše je problém v preferenci humanitních směrů, ty technické klopýtají v pozadí. Ale ona ta auta se prostě sama navrhovat nebudou…

O jadernou energetiku projevují zájem zejména firmy z tak významných zemí jako jsou USA, Rusko, Francii. Jak je možné, že v takovém oboru uspěla právě firma z Česka?

Česká jaderná energetika má v zahraničí velmi dobrou pověst. Nejenže se naši lidé podíleli na stavbách velkých jaderných elektráren východního bloku, ale dodnes jsou vyhledávanými experty po celém světě. Naše společnost se už čtyřicet let specializuje na vývoj a dodávky řídicích systémů pro primární a sekundární okruhy. V tomto oboru musíte být nejlepší, abyste v něm uspěl. Naše postavení se nám daří udržet zejména díky tomu, že kromě střežení know-how dbáme na neustálý vývoj našich produktů a zavádění nejnovějších technologií do praxe. Velmi se nám také osvědčila spolupráce s vysokými školami a uplatňování vědeckých poznatků do naší výroby a vývoje. Jsme spolehlivý partner. Když totiž chcete dodávat do primárního okruhu jaderných elektráren, musíte garantovat nejen funkčnost a bezproblémovost systému. Také se zavazujeme k tomu, že za dvacet, třicet let budeme schopní původní systém obnovit a vylepšit.

Co konkrétně by pro vás znamenalo získání zakázky na dostavbě nových bloků jaderné elektrárny Temelín?

Především jistotu další práce v jádře a tím i další rozvoj know-how v tomto oboru. Naše společnost dodává řídicí systémy i do klasické energetiky, tepláren i průmyslu. Jak jsem řekl, na systémech ZAT běží výrobní linky, otáčí se jeviště divadla, jezdí české i čínské metro, řídíme drážní systémy. Nicméně jaderná energetika je pro nás významná, její dodávky tvoří téměř polovinu našeho obratu. Pokud se budeme podílet na dostavbě Temelína, navýšíme počet zaměstnanců na dvojnásobek. Pro absolventy především technických vysokých a středních škol vytvoříme přes dvě stě pracovních míst. Také zdvojnásobíme odvody do státní pokladny jak na daních tak na sociálním a zdravotním pojištění.

Společnost ZAT Příbram

- Společnost, která se zaměřuje zejména na vývoj, výrobu a instalaci automatizačních prvků a systémů, dokázala uspět i v nejnáročnější světové konkurenci.

- Patří mezi čtyři evropské firmy, které dodávají vlastní řídicí systémy do jaderných elektráren.

- Firma působí v Příbrami už padesát let. ZATem za tu dobu prošly generace výborných pracovníků. Snaží se jejich práci, zkušenosti a poznatky předávat dalších generacím, aby toto dědictví v Příbrami zůstalo a zároveň stále rostlo.

Společenská odpovědnost (CSR) v pojetí ZATu Příbram:

Společnost ZAT se zavazuje, že za dvacet, třicet let bude schopna původní systém obnovit a vylepšit.

Autor: Karel Hutr

5.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Proti setkání představitelů evropské krajní pravice protestovalo 15. prosince v Praze po osmnácté hodině poklidně několik desítek lidí.
AKTUALIZOVÁNO
26 3

Okamura pozval Le Penovou a Wilderse do Prahy. Lidé skandují "Hanba"

Stanislav Šulc.

Komentář Stanislava Šulce: Rok 2017: Nevědomost je znovu síla

Čekají nás Vánoce na blátě. Na Štědrý den bude až pět stupňů nad nulou

V noci bude mrznout, ale přes den se zřejmě průměr nejvyšších teplot v Česku udrží další čtyři týdny nad nulou. Na Štědrý den může teplota přes den dosáhnout až plus pěti stupňů Celsia. Má pršet, nebo padat déšť se sněhem. Vyplývá to z měsíčního výhledu, který v sobotu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a krátkodobé předpovědi ústavu.

Je okouzlující a hladová, řekl kouč o české hvězdě Ledecké

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Byl to malý krok do neznáma, ale už teď si obě strany chválí, jak se povedl. Bývalý americký snowboardista Justin Reiter letos převzal přípravu Ester Ledecké na prkně.

Do Jeruzaléma přijede americký viceprezident Pence, Fatah chystá demonstrace

Hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse svolává na příští týden demonstrace u příležitosti toho, že Jeruzalém navštíví americký viceprezident Mike Pence. Fatah bude protestovat proti změně americké politiky, jež se projevila Trumpovým uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Začal platit protikuřácký zákon, hned přišly pokusy ho zmírnit

Jedním z největších kroků ministerstva zdravotnictví byl letos zákon o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek. Takzvaný protikuřácký zákon zakázal od konce května kouření v restauracích. Zákon, který vykázal kuřáky před restaurace, navrhoval už ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) v roce 2013. Sněmovně ho loni předložil předchozí ministr Svatopluk Němeček (ČSSD). Ta ho schválila až napodruhé v prosinci. Před několika dny projednával Senát návrh na jeho zmírnění, který ale neprošel.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT